Jak vybrat moderní televizi

Jak vybrat moderní televizi

4.5
(8)

Výběr moderní televize, na které zvládnete sledovat všechny své oblíbené pořady z televizních stanic i streamovacích služeb se zdá jako jednoduchý úkol. Jak ale vybrat moderní televizi z široké nabídky nejrůznějších značek a modelů a hlavně funkcí. Následující průvodce shrnuje důležité parametry tak, abyste byli schopni se v nabídkách televizí zorientovat a nějakou si vybrat.

Obsah článku
Jakou potřebuji televizi
Velikost
Rozlišení
HDR
Zobrazovací technologie
Zvuk
Typ tuneru
Internetové připojení
Spotřeba
Příslušenství

Jakou potřebuji televizi?

Hned na začátku je třeba si rozmyslet, jakou televizi potřebujete. Využijete funkce chytré smart televize nebo vám bude stačit klasická televize bez široké nabídky chytrých funkcí?

Na velikosti záleží

Velikost obrazovky je jeden z nejdůležitějších parametrů, který je třeba si dobře promyslet. Při výběru myslete na to, z jaké vzdálenosti se na televizi budete dívat, ale také to, kde bude televize umístěna. Pokud již máte specifickou obývací stěnu s otvorem pro televizi, může být její velikost limitem pro maximální hodnotu úhlopříčky. Nezapomeňte tak zohlednit také to, aby se vám televize do obývacího pokoje vešla přesně tam, kam potřebujete.

Obecně platí, že ideální pozorovací vzdálenost od televize by měla být 2 až 3x větší, než je úhlopříčka televize.
Pokud chcete velikost televize např. 82”, což je cca 130 cm, měla by pozorovací vzdálenost být 260-390 cm.

Rozlišení televize

Když už sedíte ve správné vzdálenosti od televize, určitě chcete vidět obraz co nejostřejší. 
Rozlišení Ultra HD (3840 x  2160), které najdete i pod označením 4K představuje aktuálně nejlepší variantu se skutečně prvotřídním obrazem. Pokud uvažujete o koupi televize 60 palců a vyšší, o nižším rozlišení ani neuvažujte.
Běžnou variantou u nižších velikostí jsou dnes Full HD televizory (rozlišení 1920 x 1080).
Obyčejná HD kvalita patří spíše již k levnějším modelům.

HDR – všude samá barvička

Podpora HDR (zkratka anglického High Dynamic Range) je standard, který nám definuje, že televize pracuje s velmi širokým barevným rozsahem. Díky tomu jsou barvy zářivější. 
HDR v současnosti podporuje většina i levnějších televizí na trhu.

Typy televizí podle technologie zobrazování

Když se podíváte na nabídku televizorů, zjistíte, že mají různé označení panelů – LED, QLED, OLED. Ale v čem je rozdíl? Jde o označení technologie zobrazování. 
Pokud se řadíte k méně náročným divákům a váš rozpočet není neomezený, s LED a QLED televizí nešlápnete vedle. 
Pod těmito označeními se skrývá evoluce populárních LCD televizí. Rozdíl je ve způsobu podsvícení. LCD televizory používaly k podsvícení trubice a obraz tak nesvítil rovnoměrně po celé ploše. Proti tomu LED televize používají k podsvícení LED diody a obraz je tak podsvícený rovnoměrně.

Pod populárním označením QLED se tak ukrývají televize s podsvícením pomocí LED technologie a první písmeno Q je označení pro Quantum dot technologii. Ta znamená, že jednotlivé diody mají miniaturní nano rozměry a ty jsou schopny lépe vyzařovat barvy, což vede k zobrazení širšího spektra barev.

Životnost této technologie se pohybuje zhruba kolem 30 000 hodin, což znamená nepřetržité sledování televize po 24 hodin zhruba celé tři roky.

Pro nejnáročnější diváky jsou pak určeny OLED televize, které mají ještě lepší kontrast, vyšší jas a velké pozorovací úhly. Tím, že tyto televize nemají podsvícení, ale každý z bodů vyzařuje svoje vlastní světlo, které je možné i vypnout, jsou tyto televize schopné zobrazit téměř absolutní černou barvu. 

I díky tomu jsou OLED televize rychlejší, což potěší například při hraní her nebo sledování sportovních přenosů

Některé levnější či starší televize s touto technologií však mohou být náchylné k postupnému vypalování jednotlivých zobrazovacích bodů. Moderní varianty však nabízí řešení tohoto problému, což znamená i lepší životnost při běžném používání.

Zvuk jako v kině

Stále rozšířenější u 4K televizí je podpora prostorového zvuku. Technologie Dolby Atmos vytvoří trojrozměrný zvuk a vy se tak budete cítit jako součást filmu.
Pokud vám zvuk samotné televize i tak nestačí, pro opravdu prostorový zkus je vhodné je doplnit soundbarem.

Tuner pro příjem signálu

Jedním z důležitých parametrů při výběru televizoru je typ tuneru. Většina moderních modelů má tunery v zásadě pro všechny způsoby přijímání televizního signálu. Zařízení pro přijímání signálu je v dnešní době zabudované přímo do televizí. Mezi základní systémy pro digitální vysílání aktuálně patří DVB-T a především DVB-T2, na které se převádí většina vysílačů. Určitě nedoporučujeme kupovat televizi bez DVB-T2, protože časem dojde k vypnutí televizního signálu jeho předchůdce DVB-T.

Většina televizorů ma také tunery pro kabelové DVB-C a DVB-C2 a satelitní DVB-S a DVB-S2 vysílání. 

Pokud tomu tak není, a přesto chcete koupit daný typ televize, dá se tento nedostatek vyřešit zakoupením externího tuneru ve formě set-top boxu.

Internetová televize a připojení dalších zařízení

Pokud chcete sledovat televizi přes internet, je třeba, aby televize měla konektor pro připojení internetového kabelu nebo bezdrátové wi-fi připojení.
Zkontrolujte také dostatečný počet ostatních konektorů.
HDMI pro připojení Blu-ray přehrávače, počítače, herní konzole, telefonu nebo foťáku. Případně USB konektory pro připojení flash disků, hard-disků a podobných periferií.
Pro připojení výše zmíněného soundbaru se hodí také optický výstup. 

Kolik to tak spotřebuje

Pro časté sledování televize může být důležitým parametrem i spotřeba energie. Ta se uvádí na energetickém štítku. Stupnice energetické třídy však nedávno prošla úpravou, kdy nově není možné uvádět hodnoty jako A+++. Nejlepší hodnotou je A a nejhorší G. Podle nových standardů většina televizí je aktuálně podle nové stupnice v kategorii G, což ale není nijak na závadu. Pro porovnání konkrétních hodnot je vždy na štítku uvedena i číselná hodnota spotřeby energie pro 1 000 hodin běžného sledování. Tato hodnota nahradila průměrný roční provoz, který byl dříve uváděn na štítku.

Praktické funkce

Mnoho modelů televizorů láká nejenom na krásně znějící technologii zobrazování a úctyhodnou úhlopříčku, ale také na nejrůznější doplňkové funkce. Některé z nich jsou skutečně praktické, ale jiné mohou představovat víceméně zbytečnou složitost navíc.

Mezi jednu z takových funkcí, kterou při sledování pořadů možná oceníte, je podsvícení. Díky tomu je televize osvícena i ze zadní strany a vytváří se světelný detail okolo samotné obrazovky. Tato funkce nabízí lepší sledování ve tmě či dynamický prožitek. V mnoha případech je možné u podsvícení nastavit jednu konkrétní barvu, upravovat styl a intenzitu, nebo rovnou kopírovat barevný odstín podle aktuální obrazu.

Náhradní díly a příslušenství

Při výběru nové televize myslete také na případné jednoduché pořízení náhradních dílů a příslušenství, jako jsou dálkové ovladače, napájecí zdroj a systémy pro uchycení na zeď a podobné. Z toho důvodu může být lepší vsadit spíše na více známou značku, u které není problém ani případný servis. Pro lepší obrázek o dané značce televizí si vždy projděte několik různých recenzí a nezapomeňte důkladně prověřit také konkrétní model, který postoupí do vašeho pomyslného užšího výběru.

Kvalitní televize je totiž mnohdy poměrně velkou investicí, kdy očekáváte maximální spolehlivost a spokojené používání bez nečekaných problémů.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak naladit a sledovat O2TV (O2 TV Sport)
Jak vybrat chytré hodinky

Jak se vám líbil tento článek?

Čím víc hvězdiček, tím lepší

Průměrné hodnocení: 4.5 / 5. Počet hlasujících: 8

Zatím nehodnoceno, buďte první.

Podobné příspěvky