Jak vybrat dětský kočárek
Výběrem kočárku rozhodujete o něčem, co vy i váš potomek budete potřebovat velmi často po několik následujících let. Měl by být hlavně bezpečný a praktický. Poradíme vám, jak vybrat dětský kočárek a nešáhnout vedle.
Jaké jsou typy dětských kočárků?
Jednoduše je můžeme rozdělit na jednoúčelové dětské kočárky a tzv. kombinované dětské kočárky.
Hluboký kočárek
Hluboké kočárky jsou určeny nejmenším dětem, kterým budou sloužit do cca 6 až 8 měsíců věku. Vybaveny jsou hlubokou korbičkou, která malému miminku zajistí dostatek pohodlí.
Při výběru si ověřte si zejména délku korbičky, některé děti z hlubokého kočárku vyrostou velmi rychle. Odpovídající délka je kolem 80 cm. A pozor na „zimní“ miminka. Pokud budete kočárek používat v chladnějším období, počítejte s tím, že se do něj musí potomek vejít i ve fusaku.
Tyto kočárky disponují především výraznějším odpružením ve srovnání se sportovními modely. Kvalitní odpružení oceníte nejen v terénu, ale také tehdy, když budete dítko houpat. Pro řadu rodičů je hluboký kočárek neocenitelným pomocníkem pro uspávání dítěte, které zanechají například na zahradě.
Hluboké kočárky bývají velmi robustní. Proto je zapotřebí volit modely s hliníkovou konstrukcí, které jsou odlehčené a bude se vám tak s nimi lépe manipulovat.
Nevýhodou hlubokých kočárků je, že dítě kolem sebe nevidí, záhy vám tak hluboký kočárek přestane stačit a budete potřebovat i další verzi.
Sportovní kočárek
Sportovní kočárky slouží dětem do asi 2 až 4 let věku. Dítě v nich už sedí, jde tedy o modely vhodné pro odrůstající miminka, která už se zajímají o to, co se děje kolem nich.
Nosnost sportovního kočárku se pohybuje kolem 15 kg, u některých modelů až do 20 kg. Konkrétní výběr se odvíjí od individuálních preferencí. Opět platí, že některé děti stihnou ze svého „vozítka“ vyrůst rychleji než jiné.
Zvažte nejen to, zda bude kočárek dítěti rozměrově sedět, ale i možnosti polohování, a to jak zádové opěrky, tak i nohou. Stejně tak je u některých modelů možné napolohovat sedací část i proti směru jízdy.
U žádného sportovního kočárku by neměl scházet pětibodový bezpečnostní pás. Doplněn může být i odnímatelným bezpečnostním madlem.
Golfový kočárek
Kočárek typu golfových holí (nejčastěji označovaný jako „golfáč“) kupují rodiče až jako poslední. Děti v nich lze vozit do přibližně 3 let věku. Určeny jsou pro děti, které už chodí, ale náročnější trasy ještě „po svých“ absolvovat nezvládnout a je tedy dobré mít možnost dítě občas svézt.
Výhodou těchto kočárků je fakt, že jsou velmi lehké a skladné. Hodí se na cesty do města nebo na výlety do přírody. Takzvané golfky velmi dobře využijete i na dovolenou. Vhodné jsou spíš na kratší trasy, protože nenabídnou tolik komfortu. Některé ale mají možnost polohování zádové opěrky.
Konstrukčně jsou též tyto kočárky poněkud křehčí. Odpružení tedy nemusí odpovídat standardu, na který jste zvyklí ze sportovních kočárků.
Kombinované kočárky
Kombinované kočárky v sobě kombinují předešlé typy kočárků. Základem jejich konstrukce je samostatný skládací podvozek, na který můžete umístit další komponenty. Prodávají se jako tzv. dvojkombinace nebo trojkombinace.
Dvojkombinace obsahují i sportovní sedačku. Vykryje vám dobu, kdy se dítě naučí sedět. Trojkombinace má navíc autosedačku, které se říká „vajíčko“. Ta má nosnost do 13 kg. Rodina, která autem prakticky nejezdí, tak tento typ kočárku potřebovat nebude.
Kombinované kočárky vašemu dítěti vydrží od narození až do zhruba 3 let věku. Důvodem, proč se tyto modely mezi rodiči těší značné oblibě, je také to, že jejich pořízením lze ušetřit. Ze zkušenosti se vyplatí pozornost věnovat nejen hluboké korbičce, ale především sportovní sedačce, ve které nakonec dítě stráví nejvíc času.
Ovšem pozor, často mají kombinované kočárky menší korby. Děti narozené v zimě se proto do nich nemusejí ve veškerém oblečení záhy vejít.
Na co si dát pozor při výběru kočárku
Rozměry kočárku
Ačkoli to může vyznívat jako banální rada, určitě si zkontrolujte rozměry kočárku. Vejde se vám do kufru auta? Potřebujete ho dostat do výtahu? Raději si velikost ověřte ještě před nákupem, předejdete tím nepříjemnému překvapení.
Jestliže zjistíte, že je kočárek příliš rozměrný, zkuste se zajímat o to, zda je vybaven rychoodnímatelnými koly. Právě ta by mohla váš problém ještě vyřešit. Rychloodnímatelná kola navíc pomohou ušetřit místo v malých bytech.
Hmotnost kočárku pro vás bude zásadní, a to tím spíše, pokud potřebujete kočárek přenášet často, například do MHD nebo doma do schodů. Bydlíte-li v bytovém domě bez výtahu, jsou pro vás odlehčené modely prakticky nutností.
Madlo
Pro vaše pohodlí je vhodné si zvolit takový kočárek, který má nastavitelnou výšku madla. Vyšší lidé se nemusí u kočárku hrbit a bude se jim tak s kočárkem výrazně lépe manipulovat.
Kola
Kočárky bývají obvykle vybaveny třemi nebo čtyřmi koly. Na počtu kol v případě kočárku vyloženě nezáleží a vybrat můžete jen dle vašich sympatií. Důležitějšími parametry jsou obecně vyvážení kočárku, velikost a vzdálenost kol. Větší kola jsou vhodná do terénu, ve městě si vystačíte s běžnými velikostmi.
Z hlediska typu kol jsou kvůli pohodlí a tlumení otřesů doporučována kola gumová a nafukovací. Na druhou stranu však musíte u nafukovacích kol počítat s tím, že je můžete píchnout podobně jako u jízdního kola.
Jestliže se přední kola navíc mohou otáčet kolem své osy, ovládání kočárku si tím usnadníte zejména při zatáčení.
Pokud z jakéhokoli důvodu potřebujete otáčecí kola rovně, vybírejte kočárek s aretací kol.
Odpružení kol
Stejně tak se zaměřte na kvalitní odpružení kol, nejlépe všech, tedy předních i zadních. Zajistí to komfortní pohyb kočárku i na nerovném povrchu.
Speciální kočárky vybavené pokročilou možností odpružení a velkými koly jsou vhodné pro aktivní rodiče, kteří chtějí s kočárkem například běhat nebo jezdit na kolečkových bruslích. Často tyto kočárky bývají provedením trojkolky.
Skládání kočárku
Tento parametr bude důležitý opět především pro aktivní rodiče, kteří s dítkem stále někam cestují.
Platí, že kočárek by se měl vašemu životnímu stylu přizpůsobit.
Myslete tak i na to, jak fyzicky náročné je složení kočárku. Jezdíte-li autem jednou do roka, nejspíš vás ani nijak šikovný systém skládání neomezí. Rodiny, které skládají kočárek několikrát týdně, však ocení jednoduchý skládací mechanismus, který často může být ovladatelný dokonce i jednou rukou.
Bezpečnostní prvky kočárku
Kromě nožní brzdy jsou některé kočárky vybaveny i ruční brzdou. Ruční brzda je většinou u kočárků určených pro běhání.
Další bezpečnostní prvky jsou bezpečnostní pásy, zámky proti odcizení nebo GPS sledování.
Důležité jsou také reflexní prvky, se kterými bude kočárek vidět ve tmě.
Materiál kočárku
Při výběru kočárku dbejte na to, aby bylo možné oddělit a prát či jinak čistit potahy a výplně kočárku.
Vyhnete se tak složitému čistění.
Příslušenství kočárku
Ke kočárkům se dodává, případně je možné dokoupit velké množství příslušenství.
Z toho nejčastějšího to jsou např.
Přídavná taška nebo nákupní košík – na nákupu potěší úložný prostor, který bývá většinou pod kočárkem nebo taška na příslušenství zavěsitelná na madlo kočárku
Rukávník – výborný pomocník na zimní procházky. Rukávník se navléká na madlo kočárku a vaše ruce budou v teplo pro celou procházku
Stupátko pro starší dítě – pokud máte potomků víc a na delší procházce si chtějí odpočinout, je možné ke kočárku dokoupit stupátko, na kterém se mohou za kočárkem vézt.
Sluneční clona
Pláštěnka
Moskitiéra
Tip – Při výběru dětského kočárku by vás už nemělo nic překvapit a pokud ještě nemáte pro svou ratolest vybranou autosedačku, můžete tak udělat v našem návodě Jak vybrat dětskou autosedačku
Zdroje
https://www.kocarkem.cz/jak-vybrat-kocarek-tipy-pro-rodice-kteri-kupuji-poprve/
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Dětské životní pojištění a proč je důležité
Jak vybrat dětskou autosedačku