Jak vybrat trekingové hole

Jak vybrat trekingové hole

0
(0)

V současné době je turistika velmi oblíbeným typem sportu. Turistika má pozitivní vliv na kondici. Její výhodou je, že se dá vykonávat za jakéhokoliv počasí a téměř všude. Abyste tento sport provozovali efektivněji, je dobré využít trekingové hole. Trekingové hole jsou oblíbeným doplňkem jak pro začínající, tak i pro vášnivé turisty. Pomáhají lépe zvládat kopce a snižují zátěž na klouby. Neposlední předností těchto pomůcek je, že jsou vhodné pro účinné spalování kalorií.

Typy trekingových holí

Na současném trhu si můžete vybrat mezi dvěma typy trekingových holí. Prvním typem jsou pevné hole, u kterých je potřeba si zvolit délku přesně pro vás. Jsou vhodné pro zkušené turisty, kteří vědí, jak často budou chodit a ví, jaká délka je pro ně optimální. Druhou kategorii tvoří teleskopické hole. Jejich výhodou je možnost nastavení výšky, takže hole může používat více lidí. Nevýhodou teleskopických holí může být vyšší cena.

Důležité parametry při výběru trekingových holí

Při výběru trekingových holí se musíte zaměřit na několik důležitých parametrů, mezi které patří:

délka hole
rukojeť
materiál a hmotnost
hrot
pořizovací náklady

Délka hole

Nejdůležitějším parametrem při výběru hole je její délka. Pro určení optimální délky hole je jednoduchý výpočet, kde vynásobíme výšku postavy x 0,68. V tom případě bychom v postoji s uchopenou holí měli mít úhel v lokti cca 90 stupňů. Délce holí je třeba věnovat pozornost, protože nesprávně zvolená délka může vést ke zdravotním komplikacím. Nejčastěji jsou jimi bolesti zad.

Rukojeť

Neméně důležitý je také správný úchop. Doporučujeme před nákupem hůl nejdříve vyzkoušet. Rukojeť by se vám měla držet pohodlně. Rukojeti jsou nejčastěji vyrobeny z korku, plastu nebo pěny. Doporučujeme promyslet nákup holí s plastovou rukojetí. V letních měsících ve zpocené dlani klouže. Důležité je i optimálně dlouhé poutko.

Materiál a hmotnost

Trekingová hůl je během cesty vystavena odlišným povrchům a namáhána nejrůznějšími rázy. Ideální je hůl lehká a pružná. Pro turisty, kteří chodí i několikrát za týden, se doporučuje volit hole karbonové, které mají nízkou hmotnost, lepší kvalitu, delší životnost a skvěle tlumí nárazy a vibrace. Pro začínající turisty jsou ale dostačující levnější hole hliníkové nebo sklolaminátové.

Hrot

Poslední částí je hrot. Kvalitnější trekingové hole jsou vyrobeny s odolným karbonovým hrotem. Levnější modely jsou z oceli. Vzhledem k použití holí je třeba vybrat také provedení hrotu a příslušenství – hole jsou vybaveny univerzálním hrotem na led, stěrk nebo hlínu, ale pokud nimi vyrazíte na dlažbu nebo sníh, je třeba je vybavit buď gumovou koncovkou nebo talířkem proti boření do měkkého povrchu. Vhodné je také vybrat hole, kde lze hrot odšroubovat a v případě poškození jej vyměnit za nový.

Pořizovací náklady

Cena se u jednotlivých typů liší. Záleží především na tom, zda chcete hůl pevnou nebo teleskopickou. Rozhodujícími faktory jsou především materiál a konstrukce. Nejlevnější hole se dají sehnat již od 300 Kč. Kvalitnější modely se mohou vyšplhat až na 2 000 Kč.

Jak se vám líbil tento článek?

Čím víc hvězdiček, tím lepší

Průměrné hodnocení: 0 / 5. Počet hlasujících: 0

Zatím nehodnoceno, buďte první.

Podobné příspěvky