Jak a kde koupit Bitcoin

Jak a kde koupit kryptoměnu Bitcoin?

4.6
(5)

Spoustu lidí zajímá jak a kde koupit nejznámější kryptoměnu Bitcoin. Není to nic složitého a pokud dodržíte pár základních pravidel, tak je nákup Bitcoinu celkem snadná a bezpečná věc. My jsme pro vás připravili přehled možností jak na to.

Určitě se ptáte, zda si můžete při současné ceně Bitcoin dovolit. Ano, můžete. Na nákup nepotřebujete statisíce nebo miliony, můžete koupit jen zlomek jednoho Bitcoinu a investovat tak klidně jen pár desítek nebo stovek dolarů. V dnešním návodu se podíváme jakými způsoby je možné koupit Bitcoin nebo jakoukoli jinou kryptoměnu.

Jak na to?


Dříve, než nakoupíte

Než si samotný Bitcoin jednou z těchto možností koupíte, je třeba si rozmyslet, jak nakoupenou kryptoměnu uchováte.
Způsoby jsou víceméně tři – účet na směnárně, peněženka v podobě aplikace v počítači nebo mobilu a fyzická peněženka (něco jako usb disk do počítače). Všechny tři možnosti jsou vlastně obdoba vašeho bankovního účtu, na který kryptoměnu pošlete, můžete si ji tam nechat nebo s ní platit.

Účet na směnárně

Nejméně bezpečný způsob uchování kryptoměny – v případě výpadku směnárny nebo burzy se ke svým uloženým prostředkům hned nedostanete a v minulosti proběhly na některé burzy hackerské útoky při kterých bylo odcizeno velké množství kryptoměn

Aplikace

Bezpečnější možností jsou aplikace v počítači nebo mobilu, např. Coinomi. Pokud máte uchován bezpečností klíč k obnovení, v případě ztráty nebo rozbití zařízení, můžete peněženku obnovit na jiném zařízení. Klíč je třeba důkladně uschovat, protože v případě ztráty zařízení i klíče se ke své kryptoměně již nikdy nedostanete. 

Hardware wallet

Nejbezpečnější možností je fyzická peněženka, např. Ledger nebo Trezor, ke které máte přístup jen vy.
Vypadá jako USB flash disk, který připojíte k počítači. Tuto peněženku si musíte před samotnou koupí Bitcoinu pořídit.
Ceny v eshopech nebo přímo u výrobce začínají na 1.000 Kč. Je to ale investice, která se určitě vyplatí. 


Směnárny

Asi nejrychlejší forma koupě kryptoměny jsou online kryptoměnové směnárny. Fungují na stejném principu jako směnárny peněz, kde měníte peníze před dovolenou. Platební kartou nebo bankovním převodem si koupíte kryptoměnu, kterou si pošlete na již výše zmíněnou peněženku.

Výhody směnáren

+ rychlý a poměrně jednoduchý nákup
+ některé směnárny podporují české koruny (CZK)
+ u nákupů za nižší částky většinou není třeba ověření totožnosti
+ různé možnosti plateb (bankovní převody, platební karta, PayPal)

Nevýhody směnáren

– ověření identity při větších částkách
– vyšší poplatky (několik procent z ceny nákupu)

Nejznámější online směnárny

Coinbase
Coinmate
Finex – česká směnárna
Changelly

Burzy

Složitější, ale levnější formou nákupu kryptoměn jsou kryptoměnové burzy. Proti nákupu ve směnárně jsou poplatky za nákup výrazně menší. Drtivá většina burz vyžaduje po registraci ověření totožnosti a bankovního účtu, což obnáší zaslání kopie občanského průkazu nebo pasu a výpisu z bankovního účtu k ověření vaší adresy. Po ověření stačí na burzu bankovním převodem nebo platební kartou poslat peníze a můžete začít nakupovat.

Výhody burz

+ výrazně nižší poplatky, než u směnáren (většinou desetiny procenta)
+ větší nabídka různých kryptoměn, pokud nechcete jen Bitcoin

Nevýhody burz

– nutnost ověření totožnosti
– většina burz akceptuje nákup jen za EUR a USD
– komplikovanější pro začátečníky

Nejznámější burzy

Binance
Bitfinex
Bittrex
Kraken
Bitstamp

Automaty

Rychlý a jednoduchý nákup kryptoměn zprostředkují i tzv. bitcoinmaty. Jde o obdobu klasického bankomatu, jen z něj nedostanete žádné peníze. Pokud nemáte mobilní peněženku, dostanete z automatu účtenku s bitcoinovou adresou a QR kódem ve kterém je privátní klíč k uložené kryptoměně. Výhodou automatů je anonimyta, pokud nakupujete do hodnoty tisíc eur. Nevýhodou automatů jsou vyšší kurzy kryptoměn.

Seznam automatů na webu – https://coinatmradar.com

Výhody automatů

+ anonymita při nákupu do 1000 EUR
+ můžete nakupovat i prodávat
+ rychlost
+ jednoduchost

Nevýhody automatů

– nad 1000 EUR je nutné prokázat totožnost
– vyšší kurz a poplatky

Nákup na online tržišti

Pokud nechcete nakupovat ve směnárně nebo burze a k automatu máte daleko, další možností je online tržiště. Nejznámější tržiště pro prodej a nákup kryptoměn bez prostředníka je LocalBitcoins. Po registraci a ověření účtu můžete hledat v nabídkách jednotlivých prodejců kryptoměn. Podle kurzu, za jaký je prodejce ochoten kryptoměnu prodat (můžete smlouvat) a podle typu platební metody (typ banky, mezinárodní platby, PayPal, Skrill) si vyberete nabídku a formulářem na stránkách prodejce kontaktujete. Výhodou této služby je, že prodávající i nakupující jsou druhou stranou hodnoceni, takže můžete vybrat prodejce dle spokojenosti předchozích nakupujících. Obchody tady fungují na domluvě jednotlivých stran a kladné hodnocení je jakousi zárukou, že obchod proběhne hladce. Tímto způsobem byste neměli narazit na nepoctivého prodejce.

Výhody nákupu na tržišti

+ přímý kontakt s prodejcem
+ můžete si vyjednat lepší cenu

Nevýhody nákupu na tržišti

– ztráta anonymity díky ověření totožnosti

Nákup od jiné osoby

Další možností, jak koupit Bitcoin, je nákup od druhé osoby, která jej vlastní. Ať už jsou to přátelé nebo někdo z internetu. Při nákupu od cizí osoby z internetu je však třeba obezřetnosti. Nákup je anonymní a s tím je spojeno riziko, že narazíte na nepoctivé prodávající. Vždy byste si měli s prodávajícím domluvit schůzku a na ní provést transakci a zaplatit. Nikdy neřešte s cizí osobou nákup kryptoměny jen online. Pokud se s nikým scházet nechcete, je lepší využít předchozí možnost a najít ověřeného prodávajícího na online tržišti.

Výhody nákupu od druhé osoby

+ anonymita
+ možnost domluvy kurzu kryptoměny

Nevýhody

– riziko při nákupu online

Na co je třeba si ještě dát pozor

Na konec dnešního návodu dvě upozornění. 

Kryptoměnový trh je vysoce volatilní, tzn. že v průběhu obchodování dochází k velkým výkyvům v ceně dané kryptoměny. Např. kurz Bitcoinu byl v prosinci 2017 cca 20 tis. USD, aby o dva měsíce později měl hodnotu 7 tis. USD a o dalších 10 měsíců později něco málo nad 3 tis. USD. Trvalo tři roky, než se kurz vrátil zpátky k dvaceti tisícům dolarů. Z toho důvodu investujte jen tolik peněz, kolik můžete ztratit a nedostanete se do finančních problémů.

Druhá věc, na kterou je třeba při nákupu kryptoměn myslet, že při následném prodeji zisk z kryptoměn podléhá zdanění a neexistují na něj žádné výjimky. Daní se jako ostatní příjem sazbou 15 %.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Bitcoin ETF: vyplatí se do něj investovat?
Jak ušetřit a vytvořit si finanční rezervu

Jak se vám líbil tento článek?

Čím víc hvězdiček, tím lepší

Průměrné hodnocení: 4.6 / 5. Počet hlasujících: 5

Zatím nehodnoceno, buďte první.

Podobné příspěvky