Tip na výlet v Česku: Zámek Rychnov nad Kněžnou

0
(0)

Se svými 11 tisíci obyvateli je možná Rychnov nad Kněžnou mezi ostatními městy poněkud nenápadný. To ovšem nemění nic na skutečnosti, že místní zámek je vskutku velkolepý. V jeho těsné blízkosti se navíc nachází monumentální kostel Nejsvětější trojice, zvonice ukrývající unikátní zvon z počátku 17. století a nechybí samozřejmě ani zámecká zahrada s květinovým záhonem a jízdárnou. Celý zámecký komplex se tyčí k nebi nad městem a při pohledu na jeho siluetu nelze nechápat, jak si vysloužil přezdívku „rychnovské Hradčany“.

Jak přišlo město ke své dominantě

První zmínky o Rychnově pochází ze 13. století, kdy jej ve svém listě zmiňuje Přemysl Otakar II. Přibližně stejně staré jsou i první zmínky o rodu Kolowratů, kteří zde nechali zbudovat honosný zámek, ale to už jsme o pár století dál.

Kolowratové přišli do Rychnova v 17. století, kdy v roce 1640 koupil rychnovské panství Albrecht IV. Kolowrat Liebsteinský. Tehdejší sídlo přestalo brzy stačit jejích nárokům, a tak netrvalo slouho a bylo rozhodnuto o zbudování reprezentativního sídla, honosného zámku, který se v rodině po dlouhé roky dědil z generace na generaci. Na půl století po válce sice Kolowratové o své majetky přišli, ale v roce 1992 jim byl zámek navrácen v restituci. Dodnes slouží jako Kolowratské rodinné sídlo.

Co zámek ukrývá

Barokní stavba zámku, kterou nechali Kolowratové vybudovat, proměnila tvář celého města a s drobnými úpravami přečkala až do dnešní doby. Na jeho prohlídku můžete vyrazit i vy. Zámek láká na dva prohlídkové okruhy, z nichž jeden je bohužel z důvodu rekonstrukce pro letošní sezónu uzavřen. Ten druhý zavede návštěvníky do prvního poschodí zámku, kde na ně čeká vedle původního mobiliáře také nemalý počet cenných maleb. Ty jsou součástí rodinné sbírky, kterou rodina po staletí rozšiřovala a stále v tom pokračuje.

Obrazy napříč staletími

Zaujmou malby ztělesňující lidské smysly, unikátní renesanční portrét či portrét nanesený na plátno renesanční portrétistkou z Itálie, Sofonisbou. Ten je zajímavý nikoliv pro tvář, která z něho shlíží, ale pro ruce, které jej vytvořily. V době vzniku této olejomalby nebylo běžné, aby se ženy mohly vzdělávat a věnovat umění. Sofonisba byla výjimkou. Jako talentovaná malířka se dostala ke dvoru španělského krále a namalovala řadu podobizen členům královské rodiny. Byla žádaná také jako portrétistka majetných měšťanů. Vedle portrétů naleznete na stěnách také zátiší a mezi ostatními obrazy jistě objevíte i poněkud komickou scénu zachycující dění na zamrzlém rybníce.

Rodinný klenot

Perlou rychnovského zámku je unikátní meč, moravský excalibur. Je jedním ze dvou dochovaných ceremoniálních mečů, který byl symbolem moci moravských zemských hejtmanů. Sloužil při zasedáních moravského zemského sněmu a dalších slavnostních příležitostech. V rodině Kolowratů je považován za rodinnou památku a zámek opouští je výjimečně, aby se stal součástí významných výstav.

Na zámku ve vystaven ve dřevěné skříni a návštěvníci si jej mohou prohlédnout přes sklo. Váží jen něco málo přes 2,5 kg, a kdo pátrá v interiérech očima po velkolepé zbrani, možná nenajde. Mezi ostatním zámeckým mobiliářem je docela nenápadný. Průvodci vás na něj však zcela jistě upozorní.

Další pozoruhodnosti za dveřmi zámku

Součástí prohlídkového okruhu je i unikátně vymalovaná kaple, sbírka vějířů i ulovené trofeje z různých koutů světa. Doslova návštěvníkům u nohou tu leží například lední medvěd, který sdílí jednu komnatu společně se zvířaty z Afriky.

V sousední jídelně se mezitím může prostírat k velkolepé hostině. Díky rozkládacímu stolu se tu může sejít opravdu početná společnost. Jídlo servírované na porcelánových talířích z početného kuchyňského servisu muselo hostům jistě chutnat. Na návštěvníky tu však čekají ve skříních jen čisté talíře.

Na závěr by bylo hříchem neuvést, že v zámku najdete také unikátní enfilády. Skrze otevřené dvoukřídlé dveře propojující sousední místnosti je možné prohlédnout napříč všemi takto spojenými místnostmi. Tento prvek není v barokní architektuře ničím výjimečným, ale delší enfiláda na rychnovském zámku je jednou z nejdelších, které u nás naleznete. Měří přes 60 metrů.

O co možná letos přijdete

Druhý, v současné době uzavřený prohlídkový okruh, zavede již brzy návštěvníky opět do barokního kostela Nejsvětější trojice i do nedaleké kaple. Tu si můžete prohlédnout také ze silnice táhnoucí se podél zámeckého parku. Kaple na to nevypadá, ale ukrývá obrovský unikát. A to doslova. Jeden z největších zvonů v české republice byl odlit v roce 1602 a je pojmenován po tehdejším majiteli rychnovského panství. Zvon Kryštof váží podle některých zdrojů 7 tun (jiné zdroje jsou trochu střídmější) přesto se ale jedná o zvon z české nejhmotnější desítky.

Hurá na prohlídku

Prohlídky se konají od května do září každý den kromě pondělí. Každá trvá necelou hodinku a lístky na ni si můžete zakoupit v pokladně, ke které se vstupuje dveřmi z prvního zámeckého nádvoří. Čekání na průvodce si můžete zkrátit prohlídkou druhého nádvoří naplněného zvukem tekoucí vody. Ten se line od fontány s orlicí, kterou mají Kolowratové ve svém znaku. Ostatně během prohlídky interiérů zámku na ni jistě nejednou narazíte. Dříve tu bývala otevřena i zámecká kavárna. V současné době se bohužel musí návštěvníci spokojit se skromnou nabídkou občerstvení u pokladny.

Kam dál

Pokud vám zbude čas, určitě navštivte také zámecký park. Není velký, ale nejmladší návštěvníky jistě potěší dětské hřiště a ty starší třeba posezení u stánku s občerstvením nebo pohled na rozkvetlý květinový záhon. V budově bývalé městské radnice své návštěvníky rádo přivítá také muzeum hraček, a pokud se snad cítíte na hračky už příliš velcí, zaujme vás snad alespoň pivní stezka. Ta vede podél řeky Kněžné a rozhodně není jen o pivu.

Jak se vám líbil tento článek?

Čím víc hvězdiček, tím lepší

Průměrné hodnocení: 0 / 5. Počet hlasujících: 0

Zatím nehodnoceno, buďte první.

Podobné příspěvky