Zámek Nové Město nad Metují

Tip na výlet v Česku: Zámek Nové Město nad Metují

5
(1)

Od pramene v horách až k soutoku s Labem absolvuje voda v řece Metuji dlouhou a velmi klikatou cestu. Říční koryto se vlní kolem lesy porostlých skal, zřícenin hradů a míjí také nejeden zámek. Jen asi 20 km od Josefova, kde řeka Metuje svou vodu předává Labi, stojí jeden opravdu krásný – Zámek Nové Město nad Metují.

Spolu s přilehlým městem vyrostl na jejím břehu od základního kamene gotického hradu a dnes je výstavním propojením dávné minulosti s událostmi 20. století. Čím je zámek v Novém městě nad Metují unikátní? Vydejme se to zjistit.

Historie zámku Nové Město nad Metují

Bylo, nebylo. Na skalnatém ostrohu nad Řekou Metují stál hrad. A bylo tomu teprve čtvrt století od jeho zbudování, když částečně dřevěný hrad zachvátil velký požár, který propukl v přilehlém nově vznikajícím městečku. Po této události se hrad s městským opevněním dostal do rukou nového majitele. Nový pán dal obojímu renesanční kabát a z původního gotického hradu se stal renesanční zámek. Ten pak změnil majitele ještě několikrát. Prošel při tom úpravami zahrnujícími barokní přestavbu a zažil i krušné časy chátrání, ze kterých jej vysvobodila rodina Bartoňových. Rodina zmíněných textilních průmyslníků o zámek po zestátnění přišla a získala jej zpět až v restituci. Jejich znovunabytý zámek nyní pravidelně otevírá dveře veřejnosti a láká na unikátní interiéry propojující dávnou historii s uměním 20. století.

Zámek Nové Město nad Metují
Zámek Nové Město nad Metují – zdroj foto: Zámek Nové Město nad Metují, www.zameknm.cz

Zámecké interiéry

Na prohlídku interiérů zámku odvádí průvodce návštěvníky se zakoupenou vstupenkou z nevelkého zámeckého nádvoří. Po stručném seznámení s historií zámku a shlédnutí šatů císařovny Sissi, které se staly cennou součástí módní sbírky paní Bartoňové, zamíří skupina do zimní zahrady. V ní začal architekt Josef Jurečkovič na začátku 20. století s moderní úpravou zámku. Inspirovat s při tom nechal místní krajinou a na strop místnosti nechal umístit kamínky z řeky Metuje. Jeho vizi doplňuje keramika umělkyně Marie Johnové, která provází hosty i v dalších místnostech. Za pozornost stojí zejména velký ozdobný kryt kamen v salonku převyšující svými rozměry všechna ostatní keramická díla na zámku.

Interiér Zámku Nové Město nad Metují
Interiér Zámku Nové Město nad Metují – zdroj foto: Zámek Nové Město nad Metují, www.zameknm.cz

Vybavení zámku

Zimní zahrada není jediné místo, kde se vyplatí směřovat pohled vzhůru ke stropu. Zámek je sice vybaven mnoha kusy nábytku, ale výzdoba shlížející na něj shora je natolik velkolepá, že v nejedné místnosti zastíní baroko, rokoko, empír, neoklasicismus i mladší slohy, které k moderně zařízenému zámeckému sídlu patří. Zvláště zajímavé jsou kusy nábytku s intarziemi. Obrazce vzniklé skládání a lepením různobarevného dřeva zdobí i obložení oken a dveří.

Stropní malby

Stropy v prvním patře jsou dílem umělců 20. století, kteří se vynasnažili zrestaurovat fragmenty renesančních a barokních maleb a zakomponovat je do nové výzdoby. Druhé patro ohromí vysokými stropy s barokními štukaturami, které obklopují díla z cyklu malíře Fabiána Václava Harovníka. Mezi ně patří i malba na které Somnus, římský protějšek řeckého boha Hypnose, uspává  svazkem makovic u svých nohou 5 dětí, ztělesnění lidských smyslů.

Interiér Zámku Nové Město nad Metují
Interiér Zámku Nové Město nad Metují – zdroj foto: Zámek Nové Město nad Metují, www.zameknm.cz

Zámek Nové Město nad Metují pro návštěvníky

Prohlídka základního návštěvnického okruhu trvá asi hodinu. Zvídaví návštěvníci mohou v jejím průběhu požádat průvodce o doplňující informace nebo si svůj pobyt v zámeckých komnatách prodloužit zakoupením vstupenek na druhý prohlídkový okruh. Na zámku je možné se také ubytovat v jednom ze tří apartmánů.

Objevte nejbližší okolí zámku

Z nádvoří zámku obehnaného arkádami vedou dvě cesty. Jedna otevírá vstup do kvetoucích terasovitých zahrad. Druhá ústí přes kamenný most se sochami medvědů na Husovo náměstí.

Jurkovičův most

Z teras v horní části zahrady se naskýtá výhled na zeleň symetricky uspořádané francouzské zahrady s fontánou. Terasy ohraničené bílým zábradlím jsou s níže položenou zahradou spojeny dřevěnou krytou lávkou zbudovanou podle návrhu Dušana Jurkoviče. Stavba inspirovaná lidovou architekturou vznikla v roce 1911. Rozměry chodby uvnitř zastřešeného mostku jsou skromné. Dvojici jdoucí ruku v ruce vedle sebe jeho šířka nestačí. Průchozí z obou směrů se mohou vyhnout ve středové věži se zasklenými okénky.

Jurkovičův most Zámek Nové Město nad Metují
Jurkovičův most Zámek Nové Město nad Metují – zdroj foto: Zámek Nové Město nad Metují, www.zameknm.cz

Francouzská zahrada

Francouzská zahrada z 20. století má přísně geometrické upořádání. V jejím centru zaujme figurální chrlič fontány obklopené lavičkami. K fontáně se sbíhají cesty ze čtyř směrů. Nad tou směřující severovýchodně se ze skalního ostrohu tyčí k nebi zámek. Na zídce pod ním v sousedství dolního vstupu na krytý mostek stojí drobné kamenné sochy, takzvaní putti. Jedná se o kopie karikatur měšťanů pocházejících z dílny Matyáše Bernarda Brauna. Originály postaviček z 18. století doputovaly do zahrady dvě století po svém vzniku, ale v současnosti jsou uloženy v lapidáriu.

Věž Máselnice a Husovo náměstí

Dominantním prvkem zámku je věž Máselnice. Výstup na ni je po uhrazení vstupného na pokladně zámku otevřen ze severní části nádvoří. Z věže je vidět do zámeckých zahrad i na dlážděné námětí na opačné straně. Plocha lemovaná barevnými domy, z nichž na některých se dochovala domovní znamení, je z části vyhrazena pro parkování. Prostranství od severu na jih napříč rozděluje hlavní silnice. Ve východním rohu stojí budova informačního centra a kostel Nejsvětější trojice. Obě stavby spojuje dlážděné prostranství se sochou Jana Černčtického z Kácova, zakladatele původního gotického hradu. Blíže ke středu náměstí stojí historicky starší sousoší Nejsvětější trojice a Mariánský sloup ze 17.století.

Věž Máselnice Zámek Nové Město nad Metují
Věž Máselnice Zámek Nové Město nad Metují – zdroj foto: Zámek Nové Město nad Metují, www.zameknm.cz

Okolí města

V okolí města je mnoho zajímavých cestovních cílů. Směřují k nim barevně značené turistické a naučné stezky. Mnoho z jejich zastavení připadá na vyhlídky a přírodní zajímavosti. Město je obklopeno zelenými údolími. V Pekelském údolí, kde se řeka Metuje zařezává do lesem pokrytého terénu, je vymezena přírodní rezervace, skrze kterou turisty vede červeně značená turistická trasa do Pekla. Modrá stezka směřuje Libchyňským údolím kolem kaple sv. Barbory k obci Blažkov. Odbočka u kaple nabízí možnost stočit trasu přes Klopotovské údolí zpět k městu. Vydat se můžete také k malé vodní elektrárně, zřícenině hradu Výrov nebo na protější břeh řeky Metuje po stezce, která je součástí velkého turistického okruhu.

Zřícenina hradu Výrov
Zřícenina hradu Výrov – zdroj foto: www.wikipedie.cz

Počasí v Novém Městě nad Metují

Nové Město nad Metují

Jak se vám líbil tento článek?

Čím víc hvězdiček, tím lepší

Průměrné hodnocení: 5 / 5. Počet hlasujících: 1

Zatím nehodnoceno, buďte první.

Podobné příspěvky