Jak vybrat elektrokolo

Jak vybrat elektrokolo

4.9
(11)

Z elektrického kola se stává pro mnoho lidi oblíbený způsob dopravy a mnoho Čechů po něm touží a váhá s výběrem. Lidé, kteří trochu zpohodlněli, znovu objevují potěšení z jízdy na nejekologičtějším a nejzdravějším prostředku s pohonem a jízdou bez námahy. Umožní vám jezdit jako na běžném kole, ale bez námahy. Poradíme vám, jak vybrat elektrokolo a na co si dát při výběru pomoc.

Jak se zorientovat

Elektrokolo může být velmi pohodlným a užitečným prostředkem, a to jak pro ty, kteří již mají zájem o jízdu na kole, tak pro ty, kteří vždy měli k bicyklu určitou nechuť. 

Trh vycítil spotřebitelský zájem a ke koupi je teď řada různých kol od mnoha výrobců. Pro úspěšný nákup a spokojenost s užíváním musíte zvážit své potřeby a pochopit, jaké kolo pro vás bude nejvhodnější.

Proč zvolit elektrokolo

Elektrokolo vám umožní jezdit jako na běžném kole, tedy posilovat svaly a udržovat se v kondici. Pro případ, že šlapat nechcete, nebo máte zdravotní omezení, je zde elektrický pohon a vy se jen vezete. Elektrokolo je vhodným řešením pro ekologickou dopravu po městě. Je vyráběno také pro terénní použití, a to využijí všichni milovníci náročnějších výletů.

Který typ elektrického kola zvolit

První úvahou je samozřejmě důvod, proč si chcete koupit elektrické kolo. Kde budete především jezdit.

Městská elektrokola

Městské elektrokolo pro pohodlný pohyb po městě.

Pokud hledáte jednoduchý způsob, jak se dopravit do nedaleké kanceláře nebo do obchodu, určitě si zvolte kolo přímo vyrobené pro městský provoz. Sáhněte po tom, které má ve vybavení i nosič nebo košík, abyste měli kam odložit třeba tašku nebo malý nákup. Kolo by mělo mít stojan a také blatníky, které vás ochrání před zašpiněním. Hodí se také zvonek a světla (zepředu i zezadu).

Treková/krosová elektrokola

Trekové elektrokolo pro pohodlnou jízdu ve městě i lehčím terénu

Od všeho trochu nabízí univerzální modely, které jsou mezi nadšenci pro tento druh pohybu velmi populární. Tato kola kombinují dobrý výkon, podvozek a sedátko pohodlné i pro delší jízdu, dobrý brzdový systém a také celou řadu výbavy, jak do města, tak do přírody.

Horská elektrokola 

Pokud máte rádi horskou krajinu, horské elektrokolo je pro vás jednoznačnou volbou

Máte rádi horskou krajinu a trávíte volný čas jízdou na kole? Terénní verze vám umožní ještě více úžasnějších zážitků a dokážete hravě překonat i terén ve vysoké nadmořské výšce. 

Elektrická horská kola jsou sortimentem s nejbohatší nabídkou se specifickými modely pro stoupání, sjezd a mnoho dalších. Centrální zavěšení rámu pro nejlepší komfort, robustní kotoučové brzdy pro bezpečné sjezdy a motor s dobrým točivým momentem zvládnou i náročnou jízdu.

Ne všechny modely terénních kol jsou vyrobené pro extrémně členitý horský terén. Běžné uživatele bude spíše zajímat méně specifická verze, která plně uspokojí potřebu projet se po polních cestách nebo lesem za chalupou.

Skládací elektrokola 

Skládací elektrokolo je ideální pomocník do kufru auta nebo přepravu v MHD.

Jestliže potřebujete kolo přepravovat například na chalupu, nebo je pro vás pohodlné vyjet si za město automobilem a poté si zajezdit na kole, výrobci na vás pamatovali a k dispozici je skládací varianta elektrického kola. Můžete ho složit do kufru auta a pohodlně odvést. Můžete ho také pohodlně přepravit v hromadném dopravním prostředku nebo výtahem.

Další dělení kol je podle umístění pohonu

Dle umístění pohonu se elektrokola dělí do tří skupin: s předním, zadním a středovým pohonem. Každá varianta má své klady a zápory.

Modely s předním pohonem mají rovnoměrně rozloženou hmotnost, ale v důsledku vyšší hmotnosti v přední části jsou hůře manipulovatelné. Elektrokola se středovým pohonem mají vyváženější těžiště, lépe se opravuje defekt, řetěz se však více opotřebovává a jsou dražší. Zadní pohon nabízí lepší točivý moment, jednodušší manipulaci s předním kolem, horší manipulaci při defektu.

Cena elektrokol

Dalším prvkem, který je třeba zvážit, by měla být bezpečnost, ale musíme být realističtí a připustit, že často je to rozpočet, který určuje možnosti nákupu. 

Bohužel ještě nepatříme k tak vyspělým zemím, aby stát na nákup elektrokol přispíval. Například v Itálii se rozhodli brát čistější životní prostředí vážně a přispívají na nákup elektrokol lidem žijícím ve větších a velkých městem. 

U nás jsou výdaje na nakupujících v plné výši. Ceny kol jsou různé, záleží na značce a druhu kola i vybavení. Běžně se dá nové kolo pořídit za částku nad 20 tisíc korun (nekupujte modely za 10 tisíc korun, které jsou pochybné kvality), lepší modely jsou i v cenové relaci 40-50 tisíc korun a samozřejmě jsou i několikanásobně dražší typy.

Pří takové investici je nutné zvážit, zda máte možnost si kolo bezpečně zabezpečit před krádeží. Na dobrém zámku se nevyplatí šetřit, ale ani to vám nezaručí, že kolo najdete tam, kde jste ho zaparkovali. Některé modely mají odnímatelné displeje čímž můžete trochu snížit atraktivnost modelu. Stejně tak je lepší volbou model s baterií, která jde odnímat za pomocí speciálního klíče, který zloděj nebude mít, na rozdíl od imbusového klíče, který v některých případech stačí.

Nejmodernější technologie nabízí pohybové senzory umístěné na kole, které vás upozorní na mobilní telefon, nebo dokonce GPS lokátory v rámu kola.

Bezpečnost a pohodlí v sedle

Nejdůležitější věc při jízdě na silnici: rám musí být pevný. Stejně důležitý je řetěz a kvalitní převodovka. Věnujte také pozornost brzdám.

Velikost rámu by měla být úměrná výšce člověka a je velice rozumné si kolo vyzkoušet. Pro seniory se vyrábí varianty s rámem pro snadnější nasednutí.

Baterie a autonomie

Jeden z rozhodujících prvků elektrického jízdního kola je baterie. Ta je většinou integrovaná ve spodní části rámu, ale najdou se i modely s umístěním pod nosičem zavazadel nebo na řídítkách. Zásadní je snadná montáž baterie a její životnost a samozřejmě dojezd.

Nejlevnější kola mají olověnou baterii, která je příliš těžká a s omezenou životností do 300 nabití. Dokonalejší lithiové baterie jsou o polovinu lehčí a snáze transportovatelné, nabízí běžně dojezd 40 až 100 km a dlouhou životnost baterie až 1000 nabíjecích cyklů.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Kam se vydat na nezapomenutelný cyklovýlet?
Jak na nevolnost při cestování

Jak se vám líbil tento článek?

Čím víc hvězdiček, tím lepší

Průměrné hodnocení: 4.9 / 5. Počet hlasujících: 11

Zatím nehodnoceno, buďte první.

Podobné příspěvky