jak na nevolnost při cestování

Jak na nevolnost při cestování

5
(1)

Milujete cestování? Rádi s vaší rodinou jezdíte na výlety autem, autobusem či vlakem? Mít čas na rodinu a trávit společně volné chvíle je krásné a jistojistě tak utužujete vaše rodinné vztahy. Jenže co dělat, když se vám nebo vašim blízkým za jízdy udělá nevolno? Tyto projevy jsou opravdu nepříjemné a mají svůj medicínský název “kinetóza”. Na takovou nevolnost při cestování by měl být člověk dostatečně dopředu připravený, aby mu nekazily výlet. 

Co přesně je kinetóza, a jak se projeví?

Kinetóza neboli nemoc z pohybu, jak se jí mnohdy nazývá, je stav, kdy jedinec nevyvíjí pohyb, ale jeho okolí je pohyblivé. Takové potíže nejčastěji vznikají při cestování dopravními prostředky. Pokud hledáte informace o nevolnostech během jízdy, jistě jste se s těmito potížemi již setkali. Nejhorší na tom všem je, že takové nevolnosti mohou vzniknout i na kolotoči či kdekoliv jinde. Kinetóza se projevuje:

  • pocit na zvracení nebo zvracení
  • motání hlavy
  • únava
  • pocení
  • zvýšené teploty

Nevolnost při cestování a děti

Malé a dospívající děti bývají na kinetózu náchylnější více než dospělí lidé. Neděste se, většinu dětí kinetóza s přibývajícím věkem přechází. Na druhou stranu existují jedinci, které tyto nevolnosti provázejí celý život nebo dokonce vznikají až v dospělosti. Bohužel tělo dětí či dospělých nelze otužit či si na takové potíže zvyknout častým cestováním. Kinetóza vzniká u citlivějších jedinců a buď sama odezní nebo ne.  

Co dělat při kinetóze

Možná vás zklameme, ale na kinetózu neexistuje žádná léčba. Ovšem ale existuje několik způsobů, jak její projevy minimalizovat. Nejdůležitější bude, abyste se před jízdou, plavbou na lodi či vstupu na atrakci vyvarovali konzumaci těžkých a tučných jídel, které jsou těžko stravitelné. Mezi další osvědčené a efektivní rady patří:

  • nemít skloněnou hlavu, nečíst a nedívat se do mobilu
  • opřete si hlavu
  • hlavu umístěte mírně do záklonu

Je také třeba poznamenat, že kinetóza nevzniká samotným pohybem, ale jeho vnímáním. Proto pokud jedete autobusem, usaďte se na místo, které se méně pohybuje, což je ihned za řidičem, a také se snažte zavřít oči, abyste nepozorovali míjející se krajinu. U dětí hraje velkou roli stres. Pokud již před cestou budete připravovat pytlík na zvracení nebo se o tomto nepříjemném stavu budete bavit, s největší pravděpodobností se vašemu dítěti opravdu špatně udělá. Zůstaňte klidní a zůstane klidné i vaše dítě. Pokud je vašemu dítěti nevolno, zkuste odvést jeho pozornost zábavou během jízdy.    

Léky na kinetózu

Pokud jsou na vás výše zmíněné způsoby krátké, musíte sáhnout jedině po ověřeném Kinedrylu. Účinky jsou rychlé a zabírá na valnou většinu lidí. Pokud máte raději přírodní léčbu, zkuste si s sebou na cestování vzít láhev se zázvorovým odvarem, který popíjejte po doušcích. Další účinnou bylinkou je citron a mátový čaj nebo skořicový čaj. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Dovolená v zimě: Stravte ji v teple u moře
Jak na letišti: Manuál pro všechny, kteří ještě neletěli

Jak se vám líbil tento článek?

Čím víc hvězdiček, tím lepší

Průměrné hodnocení: 5 / 5. Počet hlasujících: 1

Zatím nehodnoceno, buďte první.

Podobné příspěvky