Metaverse Virtualni Svet

Co je to Metaverse – průvodce virtuálním světem

4.6
(7)

Pojem metaverse začíná být každým dnem stále více skloňovaným výrazem. Nejvíce se o popularitu tohoto výrazu postaral Mark Zuckerberg. Ten v říjnu minulého roku oznámil, že se jeho firma Facebook přejmenuje na Meta od slova meta(verse). Slovo metaverse vzniklo spojením řeckého slova meta, což se v řečtině používá ve významu „přes, za, vně, mimo“ a anglického slova universe (vesmír). Tohle slůvko však není záležitostí posledních pár měsíců ani let. První zmínka o tomto slově pochází z románu Snow Crash od Neala Stephensona z roku 1992.

Prohlášení Marka Zuckerberga strhlo lavinu emocí a otázek. Co ten metaverse vlastně je a bude skutečně znamenat novou éru internetu?

Ztělesněný internet. I takhle, dvěma slovy se dá jednoduše metaverse popsat. Jedná se totiž o sociální platformu, na které se lidé budou moci setkávat pomocí osobních 3D avatarů. Díky nim budou schopni nejen komunikovat a navazovat vztahy s ostatními, ale i chodit na akce a koncerty, hrát hry, a dokonce i randit.

Třeba pracovat a vydělávat stabilní příjem lze v metaverse už dnes. Veškerý váš postup v tomto světě je samozřejmě ukládán a při každé jeho návštěvě pokračujete tam, kde jste skončily.

Jaké příklady metaverse již existují

Zda bude někdy existovat jeden globální metaverse, ve kterém budeme všichni, je otázkou. Dnes však již existuje spousta projektů a platforem na bázi blockchainu, NFT a kryptoměn, které ukazují, že metaverse funguje.

Jako příklad uveďme třeba Decentraland. Digitální svět, jenž kombinuje sociální prvky s kryptoměnami, NFT a virtuálními nemovitostmi. Hráči se také aktivně podílejí na správě platformy. Používá se zde kryptoměna MANA, která běží na síti Etherea. Pomocí ní lze ve hře pořizovat NFT v podobě kosmetických doplňků, sběratelských předmětů, a také k nákupu půdy. Decentraland tvoří komplexní ekonomiku v čele s kryptoměnou MANA, která je údajně chráněna proti inflaci.

Metaverse job, aneb pracujte ve virtuálním prostoru již dnes

Ano, dnes pracuje spoustu lidí z domova, ale díky metaverse se budete moci přímo projít po vaší 3D kanceláři a komunikovat s avatary vašich kolegů tváří v tvář. Nebo zde můžete provozovat virtuální pobočku skutečného obchodu s oblečením. Vaše práce může s metaverse klidně přímo souviset a vytvářet příjem využitelný právě v tomto virtuálním světě.

Ve skutečnosti tyto druhy pracovních míst již dnes existují. Modely jako GameFi a play-to-earn v současné dobé poskytují stabilní příjmy pro lidi na celém světě. To ukazuje ochotu lidí trávit čas prací v kyber prostoru s vidinou určitého zisku. Výdělečné hry jako Axie Infinity a Gods Unchained dokonce nemají ani 3D svět nebo avatary, a i přes to jsou velmi oblíbené.

Jaký je účel metaverse?

Světové jména jako Nvidia, Apple, Microsoft vidí v tomto digitálním světě obrovský potenciál a vkládají značné množství financí do svých virtuálních projektů. Například Microsoft investoval 70 miliard dolarů do vývoje software a her pro metaverse. Proč? Vyplatí se jim tak obrovská investice?

Většina těchto technologických gigantů totiž soutěží o prvenství ve vynalezení další světové senzace, jakou v minulosti byly třeba smartfouny. Navíc si lidé si stále více osvojují hry založené na avatarech a pandemie nás všechny dohnala k hledání nových forem sociálních interakcí. Času trávíme na internetu stále víc, a když přijde plnohodnotný metaverse, čas strávený tam bude několikanásobně vyšší. Tím se firmám provozující metaverse projekty otevře spousta nových dveří, kde mohou vytvářet zisk.

Nastane win-win situace, kdy lidé budou mít nové možnosti seberealizace, pohodlí, zábavu. Zatímco firmy, které metaverse budou provozovat, budou díky tomu utvářet nový kapitál.

Mark Zuckerberg se nechal slyšet, že účel jeho projektu Meta je podpora práce na dálku a budování pracovních příležitostí pro lidi z celého světa. S tím nelze nesouhlasit, avšak nalijme si čistého vína a uznejme, že záměrů v tom bude více, hlavně těch pro finanční obohacení.

Pokud bychom to vše měli nějak shrnout, tak účel metaverse je jednoznačně posunutí uživatelského rozhraní internetu na další level. Posunutí bude tak značné, že internet přestaneme chápat jako pouhý nástroj, ale stane se z něj plnohodnotný svět, ve kterém můžete žít svůj druhý život.

Vybavení pro metaverse

V současné době záleží, na jaké platformě chcete metaverse spustit. Facebook vyžaduje, abyste si koupili jeden z jeho VR headsetů Oculus Quest 2. Ten vás vyjde na 300 dolarů s tím, že má samostatný hardware a nevyžaduje použítí PC ani jiné externí konzole. Existuje také řada dalších výrobců VR headsetů: Valve, HTC, HP a Sony, jejichž zařízení lze spojit s PC nebo s PlayStationem 4/5. Do konce roku mají vzniknou další headsety, a některé z nich se budou schopny spojit i s vaším telefonem.

Zbytek společností z této branže jako Microsoft a Magic Leap prodává AR brýle pro rozšířenou realitu. Nejedná se tedy o virtuální realitu, kdy se nacházíte v jakémsi kyber prostoru, ale o reálný svět, do kterého jsou prostřednictvím brýlí vloženy digitální prvky. Digitálním prvkem se myslí například nábytek, aby si spotřebitel dokázal lépe představit výsledný produkt. Tyto technologie jsou mnohem dražší a zatím jsou ve fázi vývoje a experimentálního používání pro úzkou skupinu aplikací.

České metaverse projekty

Sonium space

Je libo vyrazit na túru po kopcích, zaplavat si v moři, nebo se pohybovat jen tak po krajině? V tomto českém projektu Somnium Space je možné skutečně všechno. Navíc je ve zdejším světě jedna z nejvíce rozvinutých blockchain ekonomik.

Victoria VR

Victoria VR je další úspěšná metaverse platforma z Česka, která staví na Unreal Engine a kombinuje v sobě prvky MMORPG hry a blockachainu.

Neos VR

Na této platformě máte možnost jednoduše programovat chování prostředí a importovat dovnitř kyber prostoru jakékoliv 3D modely z reálného světa. Instituce využívají NeosVR jako užitečný nástroj pro výcvik lékařů, záchranářů, hasiču, a dalších.

Světové metaverse projekty

Decentraland

Decentralizovaný svět, nad kterým nemá nikdo absolutní moc. To je Decentraland. O všem rozhoduje sama komunita. Je rozdělen na parcely a každý, kdo svou parcelu vlastní si s ní může dělat co chce. Problém není domeček se zahrádkou ani nevěstinec.

The Sandbox

Uživatelé metaverse světa The Sandbox jsou zároveň i jeho tvůrci. Mohou totiž vytvářet 3D NFT předměty pomocí nástroje VOXEDIT. Ty následně lze prodávat za kryptoměnu SAND na tržišti.

Highstreet World

Vžijete se do role ochránce, který čistí virtuální okolí měst od monster. Ze svých příjmů si zde můžete koupit vlastní dům a vylepšovat si jej. Samozřejmě si můžete vylepšovat i svého vlastního avatara nákupem virtuálních produktů od značek z reálného světa. Koupíte si například brnění a v reálném životě získáte bundu.

Nejčastější otázky kolem metaverse

Co je to metaverse?

Sociální platforma, kde se lidé budou setkávat pomocí 3D reality. Více se dozvíte v našem článku co je to metaverse.

Bude metaverse jen pro Facebook?

Ne, metaverse je obecný název pro virtuální prostor. Facebook má vlastní metaverse projekt s názvem „Meta“.

Proč jsou propojeny videohry s metaverse?

Videohry mají k metaverse velmi blízko díky jejich podstatě. Ve většině her si vytvoříte vlastní postavu, za kterou následně hrajete, vylepšujete si ji a potkáváte se s jinými hráči. A to je i podstata metaverse. Součástí většiny virtuálních světů budou vždy i videohry, jako prostředek pro trávení volného času nebo způsob přivýdělku.

Jak zapadá kryptoměny do metaverse?

Kryptoměna je decentralizovaná a funguje na blockchain technologii. Díky ní lze provádět platby rychle, transparentně a hlavně bezpečně. Propracovaný systém blockchainu totiž zaručuje, že jakékoliv vámi nabité digitální bohatství zůstane navždy ve vašich rukou, což je ve virtuální světě zásadní.

Bude jedna metaverse nebo jich bude více?

Metaverse pravděpodobně nebude jen jeden vzhledem k tomu, kolik různých firem se dnes internetovým světem zabývá. Každý má svou jedinečnou architekturu, vizi a softwarovou i hardwarovou kompatibilitu. Z dnešního pohledu se jeden absolutní metaverse jeví jako nereálný. Ale kdo ví?

Jak se vám líbil tento článek?

Čím víc hvězdiček, tím lepší

Průměrné hodnocení: 4.6 / 5. Počet hlasujících: 7

Zatím nehodnoceno, buďte první.

Podobné příspěvky