TOP 3 nejlepší metaverse světy

TOP 3 nejlepší metaverse světy

4
(1)

Metaverse je čerstvý fenomén, ve kterém vidí potenciál mnoho investorů, firem a korporací. Každý chce být u zrodu tohoto vznikajícího virtuálního světa a nejlépe být tím prvním, kdo udává směr. Které metaverse projekty jsou nejdál v tom stát se globální velmocí?

Tyto tři projekty jsme zvolili jako nejlepší z důvodů jejich propracovanosti a silné a stabilní ekonomice, která se opírá o fungující princip.

The Sandbox

Díky nejsilnější ekonomice ze všech mateverse projektů a největšímu počtu aktivních uživatelů, kterých je měsíčně až jeden milion, je The Sandbox vlajkovou lodí všech metaverse světů. Zakládá se stejně jako Decentraland na pilíři decentralizace. Hlavní slovo zde mají sami uživatelé, kteří o své budoucnosti rozhodují pomocí kryptoměn LAND a SAND.

Logo The Sandbox virtual world

S těmito kryptoměnami však nemusíte pouze volit, ale otevírají vám dveře do celého metaverse. Pomocí měny SAND můžete v tomto světě obchodovat, hrát hry, nakupovat vybavení a vylepšovat si svého avatara i své obydlí. Za LAND si zase můžete nakoupit pozemky a ty si buď nechat, nebo je ostatním pronajímat.

V tomto světě se rozhodně nudit nebudete. Vývojářům se zde podařilo implementovat nástroj VoxEdit, jehož pomocí budete moct vytvářet a animovat 3D objekty. Fantazii se meze nekladou. Vytvořit můžete cokoliv od meče, až po osobní automobil. Rovněž je zde i nástroj Sandbox Game Maker. Ten vám umožní zcela zdarma vytvořit vlastní 3D hru. Pokud se vám zrovna nic tvořit nechce, můžete hrát hry od ostatních uživatelů, plnit různé úkoly a vydávat se na dobrodružné cesty po tomto kybernetickém prostoru.

SAND, jakožto hlavní platidlo světa The Sandbox, je nejsilnější kryptoměna ze všech metaverse světů. Její tržní kapitalizace je 2,8 miliardy dolarů a hodnota jednoho coinu je 2,53 dolaru.

Decentraland

Decentraland je svět, který bezesporu zná každý, kdo o metaverse někdy slyšel. Byl jedním z prvních projektů, které na toto téma vznikly. Myšlenka o jeho vzniku spatřila světlo světa již v roce 2015, což je v rámci metaverse projektů dost vzdálená minulost. Samotný název světa se odvíjí od ideje decentralizace. Snaha tvůrců je odprostit Decentraland od centrálního řízení skupinou manažerů a nechat o všem rozhodovat samotné uživatele.

Decentraland virtual world

Pokud se do tohoto světa připojíte, budete před sebou mít komplexní svět plný života, měst, budov, obchodů, ale také hezkou přírodu a okolí. Existuje mnoho způsobů, jak zde trávit čas a realizovat se. Jeden ze způsobu je třeba podnikaní, kdy si v rámci tohoto světa otevřete vlastní galerii umění. Díla, budova a pozemek mají samozřejmě svou NFT hodnotu. Stejně tak jsou NFT i vstupenky, které ostatním prodáte.

Jádro tohoto metaverse je stvořeno na enginu Unity. Tvůrci zvolili právě tento engine kvůli jeho hezké grafice, ale také kvůli snadnější implementaci uživatelské tvorby. Pro členy zdejšího světa není problém pomocí tohoto engine cokoliv naprogramovat a vymodelovat, například televizi. Tu následně vložit do Decentralandu ve formě NFT a nechat si ji ve svém domově, nebo ji prodat na Marketplace.

Decentraland pohání kryptoměna MANA, která zde funguje jako platidlo. Díky tržní kapitalizaci 5 miliard dolarů se řadí mezi TOP největších světových kryptoměn. Mezi metaverse světy je to druhá nejsilnější měna, o něco silnější je jen SAND. Její aktuální cena je 1,52 dolaru. Jedná se o deflační měnu, protože si uživatelé odhlasovali zničení 2,5% many z každé transakce. Tudíž by se její cena měla postupně zvyšovat.

Somnium Space

Mezi nejlepšími současnými metaverse světy si zaslouženě najde místo i český projekt Somnium Space. Vznikl v roce 2018 a myšlenka tvůrců je jednoduchá a jasná. Vytvořit decentralizovaný metaverse se silnou měnou a ekonomikou, který bude plně spárován s VR headsety, a přitom dostupný i z mobilu a jakéhokoliv jiného zařízení ve 2D. Snaha tvůrců je propojit Somnium Space i s jinými virtuálními světy a co nejvíce přizpůsobit prostředí virtuální realitě. Proto dokonce vyvíjí i vlastní technologie pro VR.

Somnium SpaceDecentraland virtual world

V Somnium Space je tradiční ekonomická strategie, která si zakládá na obchodu s NFT pozemky, předměty a distribucí zábavy. V tomto virtuálním světě můžete přijít k penězům klasickými způsoby, tedy prodejem či pronájmem pozemku, distribucí NFT herních předmětů a vytvořením zábavných her a jiných aktivit pro ostatní uživatele.

Avšak Somnium Space prorazil díky tomu, že k věcem přistupoval jinak a lépe. Nejenže ihned implementovali technologie pro virtuální realitu, ale také značně zjednodušili uživatelskou tvorbu. Není problém si sám postavit celé honosné sídlo. Stavební proces probíhá stejně jako v populární hře The Sims a netřeba mít žádné hlubší znalosti, jen představivost a kreativitu. Stejně tak není problém do světa vložit vámi vyrobené předměty, obrazy, animace. Následně to všechno zpeněžit na blockchain martketplace za kryptoměnu CUBE.

Kryptoměna CUBE je zde hlavním platidlem. Zakládá se na standardu ERC-20 na blockchainu Etherea. Momentální hodnota jednoho CUBE coinu je 3,6 dolarů a tržní kapitalizace je 45 milionů dolarů. Pro ještě rychlejší a levnější transakce se tvůrci rozhodli uzavřít i spolupráci s blockchainem Solana, kde můžete také obchodovat se svými digitálními aktivy.

Jak se vám líbil tento článek?

Čím víc hvězdiček, tím lepší

Průměrné hodnocení: 4 / 5. Počet hlasujících: 1

Zatím nehodnoceno, buďte první.

Podobné příspěvky