Jak zabránit vypadávání vlasů
Kdo by netoužil po husté kštici? Čáru přes rozpočet nám však mnohdy udělá nadměrné vypadávání vlasů. Pokud i vy nacházíte na hřebeni či ráno na polštáři více vlasů, než by vám bylo milé, jste na správném místě. Prozradíme vám, jaké jsou příčiny nadměrné ztráty vlasů, a především vám poradíme, jak proti vypadávání vlasů efektivně bojovat.
Je vypadávání vlasů normální?
Na úvod je třeba říci, že vypadávání vlasů je do jisté míry naprosto přirozený proces. Každý vlas má totiž pouze omezenou životnost – jakmile projde všemi cykly, jednoduše vypadne a nahradí ho vlas nový. Denně takto ztratíme přibližně padesát až sto vlasů, v případě husté kštice ještě více.
Ačkoliv se to může zdát jako vysoké číslo, jde takříkajíc o „kapku v moři“. Průměrný počet vlasů na lidské hlavě se totiž pohybuje mezi 90 až 100 000. Ztrátu navíc kompenzuje růst vlasů nových, které nahrazují vlasy vypadnuté.
Jak poznat, že vám nadměrně padají vlasy?
Problém nastává v okamžiku, kdy vlasy padají rychlejším tempem, než rostou vlasy nové. Období, kdy je padání vlasů intenzivnější, přichází především při přechody mezi ročními obdobími, tedy na jaře a na podzim.
Pokud se vám však zdá, že vaše výrazně ztratily objem či na hřebeni zůstává více vlasů než doposud, mohlo by se jednat o problém, který je třeba řešit.
Kdy zamířit k lékaři?
V drtivé většině případů není při zvýšeném vypadávání vlasů nutné mířit za odborníky. Obvykle se jedná pouze o estetický problém, který lze efektivně řešit úpravou jídelníčku či změnou vlasové kosmetiky.
Pokud se však znenadání objevila lysá místa, případně vám v rukou zůstávají celé chomáče vlasů, mohlo by se jednat o hlubší zdravotní problém. Neváhejte proto zamířit k praktickému lékaři, případně na dermatologii, kde vám pomohou určit příčinu náhlé ztráty většího množství vlasů. Na škodu rovněž není preventivní rozbor krve, který může odhalit například anémii.
Příčiny nadměrného vypadávání vlasů
Důvodů, proč vám náhle začaly výrazně padat vlasy, je opravdu široké množství. Pokud bychom se podívali na ty méně závažné, jednat se může jednoduše o stresové období ve vašem životě či snížený příjem některých důležitých živin, jako je železo. Naprosto běžná je nadměrná ztráta vlasů u žen v období hormonálních změn po porodu či při kojení.
V některých případech však za ztrátou vlasů může stát i závaznější zdravotní problém. Příkladem může být syndrom polycystických vaječníků, porucha funkce štítné žlázy, alopecie, lupénka či kožní zánět vlasové pokožky. Výjimečně může být vypadávání vlasů také vedlejším účinkem medikace a léků.
Jak omezit vypadávání vlasů?
Pokud jste úspěšně vyloučili závažnější zdravotní příčiny, ztrátě vlasů lze zabránit také svépomocí. Základem je především dodržování několika základních pravidel:
- Pestrý jídelníček
Jelikož vlasy hrají v rámci našeho organismu až „druhé housle“, v případě nedostatku některých živin tělo při zásobování jednoduše upřednostní životně důležité orgány. Prvním krokem k eliminaci nadměrné ztráty vlasů by tak měla být především pestrá strava bohatá na všechny důležité vitamíny a minerály na vlasy. Zapomínat bychom však neměli ani na makroživiny, a to zejména bílkoviny, které jsou mimo jiné základní stavební jednotkou vlasu. Z hlediska hormonální nerovnováhy, která může rovněž stát za přehnaným vypadáváním vlasů, je důležitý také příjem zdravých tuků.
A jaké potraviny zařadit do jídelníčku pro zdravý stav vlasů? Skvělou volbou budou například borůvky (známé svými antioxidačními účinky), špenát či luštěniny.
- Doplňky stravy proti vypadávání vlasů
Pokud se vám nedaří doplnit vše potřebné v rámci pestrého jídelníčku, ať už z důvodu potravinové intolerance či například vegetariánství a veganství, je na místě chybějící nutrienty tělu dodat pomocí doplňků stravy. Je už na vás, zda sáhnete po jednotlivých vitamínech a minerálech, či zvolíte komplexní produkt vytvořený speciálně pro podporu růstu vlasů.
A na jaké vitamíny a minerály bychom neměli zapomínat? Primárně se jedná o vitamíny skupiny B komplexu (zejména pak vitamín B12), vitamín H neboli biotin a vitamín E. Z minerálů by v našem denním příjmu neměly chybět zinek a železo. Pozor však dejte i na nadměrný přísun některých mikroživin – odborníci varují, že například zvýšený příjem vitamínu A či selenu může být naopak příčinou nadměrné ztráty vlasů.
- Výběr vhodné vlasové kosmetiky
Ruku v ruce s dostatkem živin jde také vhodná vlasová kosmetika. Ta by měla být především dostatečně šetrná k vlasové pokožce i vlasovému vláknu. Z toho důvodu se pokuste vyhnout agresivním šampónům, které zbytečně vysušují pokožku hlavy. Ideální volbou jsou rovněž přípravky určené pro namáhané vlasy, případně produkty zaměřené přímo na nadměrnou ztrátu vlasů. Zpravidla totiž obsahují složky napomáhající prokrvení vlasové pokožky, a tedy i lepší vyživení vlasové cibulky. Podívat se můžete i na srovnání přírodních šampónů od portálu zivotavyziva.cz
- Šetrná péče o vlasy
Jednou z nejčastějších příčin nadměrné ztráty vlasů u žen je pak nešetrná péče a zacházení. To platí jak o časté úpravě teplem, tedy fénování, kulmování či žehlení vlasů, tak jejich nadměrné barvení agresivními barvami na vlasy. Neméně škodlivé je rovněž nešetrné svazování vlasů do utažených culíků, které mohou vést k tzv. trakční alopecii. Zkuste tak vlasy co nejvíce nosit rozpuštěné či případně vyměňte gumičku do vlasů za šetrnější skřipec či sponu.
- Pravidelná masáž hlavy
K lepšímu vyživení vlasů můžeme pomoci nejen speciálními šampóny a vlasovými séry, ale také pravidelnou masáží pokožky hlavy. Ta zvýší prokrvení kůže a zároveň uvolní napětí po dlouhém dni. Přestože o výhodách pravidelné masáže pokožky hlavy existuje pouze poměrně malé množství studií, řada žen na něj nedá dopustit také z hlediska urychlení růstu vlasů.
- Srovnání hormonální nerovnováhy
Jak již bylo řečeno, ztráta vlasů může být také důsledkem hormonálních změn. Zatímco u mužů se jedná o nadbytek testosteronu, vypadávání vlasů u žen souvisí s nedostatkem estrogenu. Zbystřete především v případě, že užíváte hormonální antikoncepci – pokud si jste jistá, že za padáním vlasů stojí právě nevhodná antikoncepce, neváhejte její změnu konzultovat s vaším gynekologem.