Imunita pevná jako skála. Jak toho docílit?
Imunita – někdo chytí každý vir a každý bacil, někdo má pevnou imunitu a je odolný vůči onemocnění. Co vše hraje roli ohledně imunity? Jak podpořit imunitu a vybudovat si silnou imunitu jako kámen? To vše se dozvíte v dnešním článku.
Na imunitu platí hlavně strava
Hlavním bodem a tipem, jak si zlepšit imunitu, je strava. Zdravě se stravovat nemusíte jen pro vysněnou postavu, ale také pro lepší zdraví a silnější imunitu.
Jaké potraviny zařazovat? Jaký jídelníček zvolit pro lepší zdraví a imunitu? Jezte tak, abyste měli dostatek všech vitamínů a minerálů. Vaše strava by měla být pestrá, plná zeleniny a ovoce a také by se měla skládat převážně z nezpracovaných potravin.
Jak se stravovat?
- Dbejte na dostatek bílkovin.
- Zařazujte kvalitní, nezpracované potraviny.
- Mějte vyváženou stravu (kvalitní sacharidy, zdravé tuky a bílkoviny).
- Ke každému pokrmu přidejte zeleninu.
- Mějte pestrou stravu.
Léky také mají vliv na imunitu
Pokud jste zvyklí, že s každým zakašláním ihned saháte pro léky a antibiotika, vaše imunita na tom moc dobře nebude. Čím méně léků jste užívali v minulosti, tím lépe a tím silnější imunitu máte.
Léky a antibiotika také ovlivňují zdraví střev, což opět souvisí s imunitou.
Jak užívat či neužívat léky?
- Snažte se užívat co nejméně léků (pokud to není nutné).
- Lečte se přírodní cestou pomocí čajů, vitamínů, minerálů apod.
Pohyb a imunita
Pohyb také pomáhá s imunitou a pokud jste zvyklí, že celý den prosedíte v práci za počítačem a poté pokračujete v sezení u televize, vaše imunita vám moc nepoděkuje.
Snažte se zařazovat pohyb do každého dne. Může se jednat o krátké a nenáročné procházky, úklid či práci doma. Každý pohyb se počítá a nemusí se hned jednat o hodinové těžké tréninky v posilovně.
Jak často se hýbat?
- Hýbejte se během dne.
- Mějte každý den dostatek kroků.
- Zařazujte také sporty a tréninky.
Otužování jako základ pevné imunity
Možná jste už slyšeli, že otužování má také pozitivní vliv na imunitu. Ale jak se správně otužovat?
Otužujte se pomalu a postupně. Nepřehánějte to a nesnažte se hned otužit ze dne na den. Začněte pomalu, například sundáním jedné vrstvy oblečení. Můžete také zařadit studené sprchy po ránu, kdy se začátku začínejte vlažnou vodou, kterou postupně ochlazujte.
Tipy ohledně otužování
- Zařaďte studené sprchy po ránu.
- Snižujte počet vrstev oblečení.
- Otužujte se pomalu a pozvolna.
Správné trávení je úzce spjato s imunitou
Zdraví střev ovlivňuje spoustu věcí, také imunitu. Každý má jiné složení mikrobiomu, což je také jeden z důvodů, proč má každý jinak silnou imunitu. Mikrobiom a počet různých bakterií ve střevech ovlivňuje imunitu, ale také hubnutí, náladu, zdraví a mnoho dalšího.
Počet těchto bakterií a složení ovlivňuje strava, pohyb, ovzduší, kouření, pití alkoholu, psychický stav, ale také rasa, pohlaví, věk, léky a nemoci apod.
Jak zlepšit zdraví střev a správné trávení?
- Dbejte na kvalitní stravu.
- Dostatečně se hýbejte.
- Vyvarujte se přílišnému brání léků.
- Myslete pozitivně.
- Nepřehánějte to s alkoholem.
- Nekuřte.
- Pobývejte na čerstvém vzduchu.