Jak na nespavost? Dopřejte si lepší spánek
Poruchami spánku trpí čím dál početnější část populace včetně dětí. Kvalita spánku má zásadní vliv na celkové duševní i fyzické zdraví a jeho nedostatek může být způsoben mnoha faktory jako jsou například problémy v partnerských vztazích, existenční nejistota, starosti s dětmi, obava o udržení zaměstnání a další. Dnešní doba covidová, kterou procházíme všichni, si také vybírá svou daň a podepisuje je na celkovém zdraví i kvalitě spánku.
Abychom pochopili problémy s nespavostí, podívejme se blíže, k jakým procesům dochází v lidském těle při usínání: začne klesat tlak, chod těla se zpomaluje, snižuje se frekvence dechu, klesá činnost endokrinních žláz, zpomaluje se mozková činnost i srdeční rytmus. Aby mohly tyto pochody v těle úspěšně probíhat, je třeba dodržovat několik zásad.
Zbavte se modrého světla
Je vědecky potvrzeno, že člověk hůře usíná, pokud je zhruba 2 hodiny před spaním vystaven tzv. modrému světlu. Je to světlo, které vyzařuje nejen display mobilního telefonu, tabletu, počítače, ale také televizní obrazovka, zářivky a mnoho druhů domácího osvětlení. Je nanejvýš vhodné činnosti s těmito přístroji zkrátit před spaním na nezbytně nutnou dobu a úplně je odstranit z ložnice, bude se vám pak lépe usínat.
Nejezte před spaním nevhodná jídla
Kvalitní a přiměřená večeře sehrává v procesu dobrého spánku také velmi důležitou roli. Ideální večeří je libové maso, nejlépe krůtí, cereální pečivo, ryby, přírodní sýry, tvaroh, nízkotučné zakysané mléčné výrobky, kvalitní mléko. Konzumace mléčných produktů navíc organismu zajišťuje dostatečný přísun vápníku, který je v tuto dobu do organismu optimálně vstřebáván.
Pokud máte rádi teplé večeře, jako příloha jsou vhodné těstoviny, ale také brambory, které jsou vynikajícím zdrojem draslíku. Naši předkové věděli velmi dobře, že nejlepší večeří jsou vařené brambory a hrnek dobrého mléka, obsahují živiny prospěšné pro lidský organismus ve večerním období, mléko obsahuje látku zvanou tryptofan, která zklidňuje a navozuje pocit štěstí. Tuto látku obsahují také například semena dýně, ale ta nemůžeme konzumovat společně s potravinami obsahujícími vápník, neboť by nedošlo k zabudování zinku, kterého mají dýňová semena velký obsah. Jako vhodná večeře jsou i kvalitní polévky nezahuštěné jíškou.
Za naprosto nevhodné a dobrý spánek znemožňující jsou uzeniny, mimo jiné obsahují velké množství sodíku, který zadržuje vodu v těle, nadýmá a způsobuje pocit žízně, pak také tučné sýry, jsou špatně tráveny, tučné a přepečené maso s vysokým obsahem nasycených tuků a ovoce, které je také obtížně zpracováváno.
Co nepít před spaním
Pro dobré usínání a kvalitní spánek je také nezbytné vědět, jaké tekutiny na noc organismu škodí. Jsou ho nápoje obsahující kofein, pokud jste milovníky kávy, dejte si poslední nejpozději 6 hodin před spaním. Mezi tyto nápoje patří i zelený a černý čaj.
Za nevyhovující jsou považovány džusy, perlivé a sladké nápoje. Nejlepším řešením se jeví sklenice vody nebo mléka, ale také bylinkového čaje, je celá řada bylin, které zklidňují, celkově uvolňují a navozují kvalitní usínání. Bylinkou číslo jedna je kozlík lékařský, obsahuje alkaloidy a kyseliny stimulující receptory serotoninu, mají vliv na spánkový cyklus a sedativní účinek na nervovou soustavu. Je ovšem třeba připomenout, že vůně kozlíku je nanejvýš zvláštní a nemusí každému vyhovovat.
Dalšími vynikajícími a voňavými bylinkami pro dobré usínání jsou například levandule, meduňka, máta a heřmánek. Udělejte si z večerního popíjení bylinkového čaje každodenní rituál a budete příjemně překvapeni jeho účinky.
Relaxujte, využijte éterické oleje
Pomáhají při nespavosti, mají nádhernou vůni, zklidňují mysl i tělo. Patří mezi ně například levandule, růže. vanilka, ylang – ylang, geránium, heřmánek, meduňka, myrha, santal. Aplikovat je můžeme pomocí aromalampy, difuzéru nebo kapesníčku, na která kápneme pár kapek oleje a vdechujeme před spaním.
Pro dobré usínání je také nutná dobře vyvětraná a zatemněná místnost, kvalitní matrace a příjemné povlečení, ve které se vám bude krásně spát. Hoďte před spaním starosti za hlavu a dělejte to, co je pro vás příjemné – relaxace, meditace, poslech hudby, četba knihy nebo poslech audioknihy, všechny tyto činnosti zklidňují a vytváří prostor pro příjemné usínání. Tak – dobrou noc a krásné sny!