Záněty močových cest v těhotenství aneb jak jim úspěšně předcházet

Záněty močových cest v těhotenství aneb jak jim úspěšně předcházet

4
(1)

Záněty močových cest jsou v těhotenství jednou z nejčastějších komplikací. Jakmile se začne vaše bříško zvětšovat, močový měchýř je utlačován a to může způsobit jeho nedostatečné vyprazdňování a následně také přemnožení bakterií – a zánět je na světě. Skutečně vážnou komplikací je potom zánět samotných ledvin. Tento stav je nebezpečný nejen Vám, ale také nenarozenému miminku.

Ačkoliv je zánět močových cest běžně doprovázen typickými příznaky jako jsou bolest a pálení při močeníčasté nutkání na močeníkrev v močizvýšená teplotatřesavkatlak v podbřišku a bolest zad, u některých těhotných může zánětlivé onemocnění probíhat zcela bez příznaků. I z tohoto důvodu se u těhotných provádí v rámci běžné těhotenské péče také orientační vyšetření moči diagnostickými papírky. Váš gynekolog vás proto jistě požádá o pravidelné vzorky ranní moči, které byste měly donést do každé těhotenské poradny.

Dobrou zprávou pro nastávající maminky je, že vhodnou péčí lze problémům s močovými cestami poměrně snadno předejít. Péče o močové ústrojí by se tedy měla stát běžnou součástí vaší osobní těhotenské rutiny.

Prevence zánětu močových cest

Dostatečný pitný režim

Pokud jste nikdy nedbala o svůj pitný režim, je nejvyšší čas s tím začít. Nejen že Vaše tělo se celkově zavodňuje – navyšuje objem krve, ale také tvoří plodovou vodu, jejíž množství i kvalita jsou pro úspěšné těhotenství klíčové. Stejně tak Vám správný pitný režim pomůže předejít problémům s močovými cestami.

Denně byste proto měla vypít alespoň 1,5 l tekutin. V případě akutních problémů s močovými cestami je vhodné denní příjem tekutin navýšit. Pozor ale na to, co pijete. Do pitného režimu se rozhodně nepočítá káva. Tu v době obtíží raději vynechejte. Kofein může působit dráždivě a navíc odvodňuje.

Stejně tak nejsou vhodné ani urologické směsi, těm se v těhotenství vyhněte. Obsahují totiž bylinky, které jsou sice pro močové ústrojí prospěšné, v těhotenství však mohou způsobit řadu vedlejších účinků. Mezi ně patří například vrbovka, bříza, medvědice nebo echinacea. Pokud chcete nějakou urologickou směs, ptejte se v lékárně po těch, které jsou vhodné pro těhotné a kojící ženy.

Principem včasné pomoci při zánětech močového měchýře a močových cest je ale v podstatě samotné proplachování. Škodlivé bakterie potřebujeme z těla jednoduše spláchnout. Dobrou službu Vám tak v tomto případě udělá obyčejná voda, heřmánkový čaj nebo jakýkoliv těhotenský čaj. V době akutních potíží zvyšte příjem tekutin podle potřeby až na 3,5 l denně.

Nezadržujte moč

Čím déle moč v těle zadržujete, tím déle se v ní mohou množit bakterie. Malou potřebu proto vykonejte ihned poté, co ucítíte nutkání močit. Potřebu můžete přitom pociťovat mnohem častěji než před otěhotněním. Jak jsme již řekli, se zvětšujícím se bříškem má močový měchýř stále menší a menší prostor. Jeho kapacita se proto snižuje a vy tak můžete toaletu navštěvovat mnohem častěji, než jste byly zvyklé.

Správná poloha při močení

I když to možná zní vtipně, i správnou polohou při močení můžete ovlivnit dostatečné vyprázdnění močového měchýře. Při močení se tedy lehce předkloňte – vyvinete tak tlak na močový měchýř. Kromě toho existuje také chvat, kterým si ke správnému vyprázdnění můžete dopomoct. Svou dlaň sevřete v pěst a při močení si pěstí lehce zatlačíte do podbřišku. Nutno dodat, že tento chvat není pro většinu maminek příjemný. Miminko je sice chráněno plodovou vodou a plodovými obaly, navíc také vrstvou svalů a tuků vaší břišní stěny, přesto ale můžete při takovém způsobu vyprázdnění cítit jisté pochybnosti nebo strach o miminko. 

Po sexu se vždy vymočte

Záněty močových cest jsou velmi často spojeny se záněty gynekologickými. Není proto ojedinělé, že Vás současně s diskomfortem při močení trápí také nějaký vaginální výtok. Obvykle je potřeba řešit oba problémy současně. Váš gynekolog vám může naordinovat antibiotika, která přeléčí oba problémy nebo doporučí vhodnou kombinovanou léčbu.

Obecně platí, že při zánětech močových cest je vhodná také sexuální abstinence a to právě z toho důvodu, že se při sexu mohou obě oblasti vzájemně infikovat. Bakterie z močového měchýře mohou sestupovat níže do močových cest a opětovně re-infikovat močovody a močovou trubici. Při sexu se pak oblast dráždí a bakterie mohou osídlit oblast rodidel ženy.

Správná hygiena

Při použití toaletního papíru se vždy utírejte zepředu dozadu. Zabráníte tak přenosu bakterií. Při častých a opakujících se obtížích je vhodné posílit hygienu a po vykonání velké potřeby navštívit také sprchu, stejně tak po sexu nebo při pocitu diskomfortu během dne. Pozor ale na dráždivá mýdla nebo sprchové gely. Pro intimní oblast používejte vhodné produkty.

Je také lepší vsadit na sprchu než na vanu. Vysedávání ve vaně může sice poskytnout okamžitou úlevu při svědění, pálení nebo bolestech ledvin, dlouhodobě to však může vést k reinfekcím.

Vyčleňte si pro sebe také jeden ručník nebo osušku, které budete používat pouze vy a pouze na intimní oblast. Pravidelně osušku perte při vyšší teplotě, nepoužívejte dráždivé prací gely nebo aviváže – čím méně chemie, tím lépe.

Součástí vhodné hygieny je také správná volba prádla. Těsné spodní prádlo nebo kalhoty raději odložte a vsaďte na volnější bavlněné oblečení. V létě vám mohou pomoci také výrobky z bambusu, které mají antimikrobiální účinky a zamezují pocení. Pro praní spodního prádla platí stejná pravidla jako pro praní vašich ručníků a osušek – volte jemné prací prostředky bez aviváží. Sáhnout můžete i po dezinfekci na prádlo.

Zabraňte prochladnutí

Pokud jsou Vám vaše trička krátká a bříško zpod oblečení vykukuje, je nejvhodnější doba nakoupit nějaké těhotenské oblečení. Bříško i oblast ledvin krásně zahřejí kalhoty a sukně s vyšším pasem nebo prodloužená trička. Krom toho můžete svoje běžné oblečení doplnit o hřejivý těhotenský bederní pás. Pokud nedopnete v chladnějších měsících bundu a nechce se Vám pořizovat těhotenský kabát, kupte si těhotenskou vsadku do bundy. Jde jen o proužek látky a pár zipů – šikovnější maminky si vsadku ušijí i samy doma. Inspiraci pro takové šití můžete hledat např. na FB profilu BellyBoo.cz

Vsaďte na prevenci

Obecně platí, že se záněty močových cest rády opakují, a to zvláště v těhotenství. Je tedy nanejvýš vhodné se problémům vyhnout. Kromě výše zmíněných rad můžete vsadit na doplňky stravy vhodné pro těhotné ženy. Jedním z nich jsou například doplňky stravy s obsahem D-manózy. Jedná se o jednoduchý cukr podobný glukóze. Naše tělo ho po požití nijak nemetabolizuje a on je tak v nezměněné podobě vyloučen spolu s močí. Tento cukr má ale opravdu zázračnou vlastnost – jednoduše řečeno dokáže „oplachovat“ močové cesty a vypuzovat tak dráždivé bakterie pryč z těla ven. Pomáhá udržovat zdravou mikroflóru v močových cestách a předcházet tak infekcím. Protože ho naše tělo bezezbytku vyloučí, je vhodný i pro těhotné a kojící ženy.

V lékárnách najdete doplňky stravy s obsahem D-manózy pro dlouhodobé užívání či akutní potíže. Obsahem balení bývají nejčastěji pytlíčky s bílým práškem – ten jednoduše rozpustíte ve vodě a vypijete. Společně s brusinkami např. ve formě kapslí můžete užívat D-manózu celé těhotenství a pečovat tak o svoje močové ústrojí. O dávkování a konkrétním produktu se vždy poraďte se svým lékárníkem nebo ošetřujícím lékařem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak si přivydělat na mateřské?
Dětské životní pojištění a proč je důležité

Jak se vám líbil tento článek?

Čím víc hvězdiček, tím lepší

Průměrné hodnocení: 4 / 5. Počet hlasujících: 1

Zatím nehodnoceno, buďte první.

Podobné příspěvky