Recept na dobrý spánek

Recept na dobrý spánek

4
(1)

Spánek je jedna z věcí, která pomáhá snížit únavu, vylepšit naše duševní zdraví a celkově zlepšovat náladu. Jak ale zařídit, aby byl náš spánek dostatečně kvalitní? Tady je pár základních bodů, na které je třeba dát si pozor.

Večerní rutina

Bylo prokázáno, že aktivity, které vykonáváte před spánkem, úzce souvisí s jeho kvalitou.

Například se doporučuje příjemná teplá sprcha či vana, omezení kofeinu na večer (či úplně) a snížení pokojové teploty v místnosti, kde se chystáme spát.

Pokud si chcete pomoci suplementy, 30 až 45 minut před spánkem si můžeme vzít tabletu magnesia. To pomáhá zmírnit nespavost a problémy s usínáním.

Důležitým bodem je vyhnout se světlům (i tomu modrému, které vychází z obrazovek) hodinu až dvě před spánkem. Pokud i při omezení světla (vypnutí televize, lampičky a odložení mobilu) nepomáhá, můžete zkusit masku na spaní.

Postel je království pro spánek

Při výběru nových matrací nešetřete, protože právě i takový detail může zničit jakékoliv snahy o spánek.

Postel by měla být místo vyhrazené pouze ke spaní. Eliminujte tedy čas trávený v ní mimo noc, například psaním školních prací, odpočíváním či čtením.

Udržujte své království čisté. Dokonce i změna povlečení dokáže udělat spánek příjemnějším a hlavně kvalitnějším.

Mějte svou rutinu

Choďte spát a vstávejte ve stejný čas každý den. Tento bod je pravděpodobně nejtěžší ze všech, ale udržovat si pravidelnost ve spánkovém režimu zvyšuje jeho kvalitu o nevyčíslitelnou hodnotu.

Můžete také zkusit spát kratší dobu – klidně jen o patnáct minut než obvykle – a uvidíte, co to s Vaším tělem udělá. Možná se budete, probudíte s větší energií, možná ne. Experimentujte sami se sebou!

Na závěr je určitě dobré zmínit pohyb. Cvičení, procházka, kolo… jakýkoliv druh pohybu dokáže vylepšit spánek. Mělo by se jednat, opět, o pohyb pravidelný, jinak moc účinku neuvidíte.

Pokud máte dlouhodobé problémy se spánkem, neváhejte navštívit odborníka. Vždy je lepší ujistit se, že se nejedná o nic jiného, než nespavost, na kterou lze předepsat léky. 

Nejprve ale vyzkoušejte změnu rutiny a uvidíte, zda pocítíte nějaké změny.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Tipy jak rychle a lépe usnout
Jak se zbavit nespavosti

Jak se vám líbil tento článek?

Čím víc smajlíků, tím lepší

Průměrné hodnocení: 4 / 5. Počet hlasujících: 1

Zatím nehodnoceno, buďte první.