Jak pomoci dětem s učením angličtiny

Jak naučit děti anglicky

4.5
(4)

Jak naučit děti anglicky? Znalost cizího jazyka je v dnešní době velmi důležitá a čím dříve se dítě začne cizí jazyk učit, tím lépe mu to půjde. Jak ale pomoci vašim dětem, aby se naučili anglicky, i když vy sami anglicky neumíte?

Doučování

Jeden z nejsnazších způsobů je zaplatit soukromé doučování. Ceny se ale pohybují mezi 200 – 600 Kč za hodinu a je těžké vybrat opravdu kvalifikovaného doučujícího za nízkou cenu. Plus to musí být člověk, který si s vaším dítětem „sedne“.

Doučování by nemělo být stresující, mělo by být místem, kam bude dítě chodit rádo. Pokud mu cizí jazyk ve škole moc nejde, má z něj nejspíše stres. Proto vyberte učitele, se kterým se dítě bude cítit dobře a uvolněně. Pokud se bude dítě stresovat ve škole a pak i na doučování, můžete tím způsobit to, že dítě začne cizí jazyk nesnášet a bude k němu mít odpor.

Nechte je koukat na Netflix, či jiné streamovací služby

Možná se vám bude zdát, že je to zcela zbytečné a děti tak jen zabíjí čas, ale není tomu tak! Na Netflixu je většina seriálů a filmů bez českého dabingu. Nechte své děti koukat na anglické seriály a filmy jen s českými titulky. Dítě potřebuje slyšet mluvit anglicky více lidí, než jen jeho učitelku angličtiny a své spolužáky. To prostě nestačí. Každý člověk má jiný přízvuk – Američan, Angličan, Australan, a dokonce i Čech! Dítě potřebuje slyšet co nejvíce možných přízvuků, kolik to jen jde. Naučí se pak samo rozlišovat dané přízvuky a bude vědět, že v každé zemi se některá slovíčka mohou říkat jinak. To mu pomůže překonávat strach z toho, že ostatním nebude rozumět. Bude si dobře vědom toho, že některé přízvuky jsou jednodušší na porozumění, než jiné a bude postupně ztrácet stud v mluvení.

Ptejte se, co znamenají slova v jejich oblíbených písních

Rozhodně nepočítám s tím, že se vám bude líbit stejná hudba jako vašim dětem. To ale nevadí! Ptejte se, co znamenají texty jejich oblíbených písniček. Pokud to vědět nebudou, poproste je, zda by vám mohli text do příště přeložit. Kromě toho, že si procvičí překlad a poslech, se navíc něco o svých dětech dozvíte.

Hry

I u hraní počítačových her se dá naučit anglicky. Za prvé při hraní samotné hry (pokud je v angličtině) a za druhé při komunikaci s ostatními hráči, když děti hrají online. Podpořte je v tom, aby hráli s cizinci se povídali si s nimi. Pozor! Vždy upozorněte své děti na možná rizika a vysvětlete jim, co vše se může stát a jak by se měli na internetu chovat!

Na dovolené

Nechte se, aby si sami objednávali jídlo a pití, aby se ptali na cestu, nebo na cenu zboží. Dále je podpořte, aby si povídali s ostatními dětmi z cizích zemí. Dítě tím získá sebevědomí a nebude se tolik stydět mluvit. Všechny tyto zkušenosti pak využije nejen ve škole, ale i v reálném životě. Kromě toho může získat i kamaráda, se kterým si bude moci psát či volat v angličtině.

Nevysmívejte se jim a chvalte je

Nikdy se dítěti nevysmívejte za chyby, ať už gramatické, či ve výslovnosti. Dětem to může srazit sebevědomí a můžou se začít stydět před kýmkoliv mluvit. Postupem času jim to také může zošklivit anglický jazyk jako takový, protože jej budou mít spojený s negativními pocity.

Naopak je chvalte za používání angličtiny, za překlady textů, za snahu. Nic nejde hned, pokud chceme být v něčem dobří, musíte trénovat a učit se. O jazycích toho platí dvojnásob. Vysvětlete proto svým dětem, že chybovat je naprosto normální a běžné. Je potřeba se z chyb ponaučit a příště se je snažit neopakovat.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak se naučit anglicky?
YouTube kanály, které vás naučí anglicky

Jak se vám líbil tento článek?

Čím víc hvězdiček, tím lepší

Průměrné hodnocení: 4.5 / 5. Počet hlasujících: 4

Zatím nehodnoceno, buďte první.

Podobné příspěvky