Jak se naučit anglicky

Jak se naučit anglicky?

5
(3)

Chcete se naučit anglicky, ale myslíte si, že nemáte na jazyky talent?
Každý rok na dovolené při placení v restauraci si říkáte, že jste se na to zase nepodívali?
V dnešním návodu vám dáme pár tipů, jak se naučit anglicky snadno a rychle.

Nejrychlejší a nejúčinnější způsob, jak se naučit cizí jazyk, je tzv. se jím obklopit. Učte se v každé volné chvilce. Při cestě do práce, čekání u doktora nebo po obědě u kafe.

Čtěte všechno v angličtině

Ranní zprávy, počasí, reklamy, knížky nebo návody. Snažte se číst všechno v angličtině. Chcete si koupit novou televizi? Zkuste se podívat na recenze na internetu v angličtině. Budujete si tak slovní zásobu, bez které se bohužel neobejdete.
Připomenete si tím slovíčka, která již znáte a naučíte se nová. Pokud narazíte na slovíčko, kterému nerozumíte, zapište si jej.

Založte si takový vlastní slovníček

Je jedno, jestli to bude kus papíru, poznámky v telefonu nebo speciální aplikace, důležité je si nové slovíčko zapsat.
Pokud je to jen trochu možné, zapište si slovíčko v jednoduché větě nebo frázi. Až je budete pak znovu číst, líp si slovíčko zapamatujete, protože bude zapsáno v určitém kontextu. 

Tip
Na procvičování čtení jsou osvědčené knížky s obtížnostmi dle úrovně znalostí. Mezi nejznámější patří knihy Penguin Readers 

Poslouchejte angličtinu v každé volné chvilce

Poslouchejte. Poslouchejte pořád. 

Nezáleží, jestli jste začátečník nebo středně pokročilý. Na internetu je celá řada poslechových cvičení podle úrovní znalostí. 
Snažte se rozlišit jednotlivá slovíčka nebo anglické fráze a zapamatovat si výslovnost. Vůbec nevadí, že ze začátku nebudete rozumět, to se časem zlepší.

Tip
Kanál Learn English Through Story na Youtube obsahuje přes sto mluvených příběhů s titulky, rozdělených podle úrovně znalostí.

Učte se sledováním filmů a seriálů

Učte se zábavnou formou. Sledováním filmů a seriálů v angličtině si zlepšíte vnímání jazyka a rozšíříte si slovní zásobu.

Zapněte si k seriálu anglické titulky a snažte se podle nich rozlišit slova a jednotlivé anglické fráze a výslovnost.  Slovíčka, která neznáte, si zase zapište do slovníčku a ve volné chvilce na ně mrkněte. Jestliže ještě neumíte anglicky tak, abyste se dívali na film s anglickými titulky, můžete zkusit české. Pokud ale rozumíte alespoň částečně, českým titulkům se vyhněte, učení s anglickými vám půjde rychleji. Ze seriálů se navíc naučíte hovorové výrazy a slang. 

Ideální na poslech jsou populární seriály. Přátelé, Simpsonovi nebo Jak jsem poznal vaši matku. Určitě některý z nich znáte.
Ze známějších filmů zkuste Knihu džunglí, Forrest Gump, The Social Network nebo Terminál.

Sledování výukových videí

Najít se dá nespočet různých výukových videí. Doporučujeme Youtube kanály Learn English Through Story, Learn English with English7Levels nebo Jana Dvořáková – angličtina.online.pro.samouky. Mnoho dalších najdete, když zadáte do vyhledávání Learn English Tutorial, stačí si jen vybrat.

Přihlaste se k odběru Youtube kanálů nebo podcastů

Určitě máte nějaký koníček. Cestujete, vaříte nebo rybaříte. Na většinu témat najdete na internetu videa nebo rozhovory. 
Najděte si takové, které vás budou bavit a poslouchejte ve volných chvílích. Když budete poslouchat třeba při řízení auta, nevadí, že nebudete všemu rozumět. Jde o naposlouchání přízvuku, výslovnosti a používaných frází.

Poslouchejte písničky

Na Youtube najdete nespočet písniček, ke kterým jsou napsány titulky. Neznámé slovíčka zase zapíšeme do slovníčku. 

Mluvte každý den

Mluvení je jeden z nejdůležitějších bodů učení. Mnoho lidí dobře anglicky rozumí, ale neumí mluvit. Jinak to nejde, musíte mluvit. Nejlepší varianta je odjet na několik měsíců do ciziny, ale kdo se může sbalit a jen tak odjet? 

Jak tedy mluvit doma?

Najděte si rodilého mluvčího. Pokud to nejde ve vašem okolí, zkuste to online. Skype, Teams nebo obyčejný telefon, je mnoho forem, jak i na dálku s někým mluvit. 

Najděte si někoho na konverzaci s kým si budete častěji povídat. Studenti, soused, někdo z rodiny. Procvičíte mluvení a nebude vás to nic stát.
Pokud nikoho takového nemáte, zkuste vyhledat nějakou konverzační skupinu na facebooku. Na internetu je hodně lidí, kteří se chtějí učit stejně jako vy.
A když už není nikdo po ruce a jste sami, mluvte si jen tak pro sebe. Jak se dnes máte, co děláte, jaké je počasí nebo co máte v plánu druhý den.

Důležité je mluvit.

Gramatika

Čtením a poslechem se sice naučíte nejvíc, ale je třeba myslet také na gramatiku.  Kupte si anglické učebnice  a pracovní sešity nebo si najděte teorii a cvičení na internetu. Je mnoho internetových stránek, které se věnují gramatice a následně jejímu procvičování. 

Tip
Pokud uvažujete o nákupu učebnice angličtiny pro začátečníky, zkuste se vyhnout učebnicím angličtiny pro samouky, které jsou psané i v češtině. Taková učebnice vám sice rychle vysvětlí konkrétní téma, ale pokud musíte “louskat” anglickou učebnici, kde jsou vysvětlivky anglicky, nutí vás si dohledat věci, kterým nerozumíte, čímž si je snáze zapamatujete. Anglické učebnice jsou dělené dle úrovně znalostí od úplných začátečníků, tak nemusíte mít obavu, že byste se v učebnici, která nemá české vysvětlivky, ztratili.

Doučování a kurzy

Jestliže víte, že pro vás samostatné učení není a vždy to po pár dnech nebo týdnech vzdáte, je třeba si najít doučování nebo jazykový kurz. Důležitá je pravidelnost a četnost učení. Je mnoho možností a variant kurzů, buď si můžete najít lektora a učit se jen ve dvou nebo chodit na skupinové kurzy. Každá varianta má něco do sebe.

Se samostatným lektorem máte čas na konverzaci jen pro sebe a lektor vám každou hodinu může přizpůsobit podle vašich vědomostí.

Ve skupině budete nejspíše mluvit méně často, ale podle úrovně dalších studentů máte motivaci se neustále zlepšovat a nezaostávat. Nevýhoda jazykových kurzů jsou relativně vysoké ceny. Ušetřit je možné, pokud si vyberete letní kurzy, které jsou levnější nebo zkusit najít slevu. Na slevových portálech SlevyKurzu.cz, Skrz.cz nebo Slevomat.cz jsou slevy jak fyzických kurzů, tak těch online. 

Další možností je učit se angličtinu online. Výhoda je, že nemusíte nikam jezdit a můžete se učit z domu, kavárny nebo o přestávce ve škole nebo v práci. Většina online kurzů je placená, což je motivace kurz dodělat a předčasně neskončit.

Tip
Doporučujeme výborně hodnocené online kurzy OnlineJazyky.cz, EasyLingo.cz nebo EnglishMe
Kurzy můžete vyzkoušet zdarma a až následně objednat některý z placených (ceny se pohybují od 1490 Kč/ rok v případě EnglishMe, po 2490 Kč za OnlineJazyky a EasyLingo.

Vyzkoušejte zdarma DEMO OnlineJazyky.cz >>>
Vyzkoušejte zdarma DEMO EasyLingo.cz >>>

Dají se najít i jednoduché kurzy angličtiny online zdarma, z těch známějších můžeme doporučit HelpForEnglish.cz nebo UmimeAnglicky.cz

Aplikace do mobilu

Výhoda aplikace do mobilu je, že se můžete učit prakticky kdykoliv, kdy máte volnou chvilku. Ve většině případů jsou v nějaké základní verzi zdarma a platit musíte, až vás free verze začne omezovat.

Nejznámější aplikace na výuku cizích jazyků

  • Duolingo
  • Busuu
  • Memrise
  • Mooveez

tzv. kartičkévé aplikace na výuku slovíček

  • Quizlet
  • Anki
  • Lexilize Flashcards

Gramatika

  • Grammarly
  • Elsa Speak

Tip na konec
Pokud jste došli až na konec našeho návodu a stále si nejste jistí, jak a čím začít, koupit knihu Lucie Gramelové – Jak vyzrát na cizí jazyky. Kniha stojí necelé tři stovky a popisuje hromadu praktických návodů, jak se se studiem jazyka vypořádat.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak naučit děti anglicky
YouTube kanály, které vás naučí anglicky

Jak se vám líbil tento článek?

Čím víc hvězdiček, tím lepší

Průměrné hodnocení: 5 / 5. Počet hlasujících: 3

Zatím nehodnoceno, buďte první.

Podobné příspěvky