Pásový opar (herpes zoster) – příznaky a jeho léčba

Pásový opar (herpes zoster) – příznaky a jeho léčba

3
(3)

Pásový opar patří mezi kožní onemocnění, jež je vyvoláno virem Varicella-zoster. Pásový opar se dá poznat pomocí tvorby puchýřků, které se navíc ohraničují ložisky. Ložiska se tvoří z důvodu rozsahu inervace nervu. Onemocnění může mít podobný vývoj, jako plané neštovice. Pásový opar se tak dost často zaměňuje. Naše tělo si ovšem dokáže vytvořit protilátky, ale až v momentě, kdy je nakaženo. Po několika dnech mohou puchýřky odeznit. Z větší částí se jedná o dětské onemocnění. Toto onemocnění může být doprovázeno únavou a horečkou.

Pásový opar – příznaky a léčba

Pásový opar je podobný několika nemocem. Tou první jsou plané neštovice. Začátek pásového oparu tak může být velice totožný s výše uvedeným onemocněním. Zároveň se v mnoha případech podobá také výsevu oparu na rtech. Jestliže se ale na příznaky zaměříme hlouběji, pak k ním lze připočítat například nepříjemné píchání, pálení nebo svědění. Dále je důležité se připravit na bolest, jež je způsobována zánětem nervu. Tato bolest patří rovněž mezi velmi nepříjemné. Po uplynutí 36 až 48 hodin se začínají na místech, která vás boleli objevovat červené skvrny.

Skvrny neustále pracují, a to až do fáze, kdy se ve středu nachází tekutina. 

Tekutina ve středu skvrn mění postupem času barvy. Konečná barva je žlutá. Mimo jiné je tekutina kalná. Tato fáze napovídá, že se puchýřky hojí a zasychají. Musíte se smířit s faktem, že puchýřky rostou přibližně 7 dnů. Na některých místech se tak mohou vytvořit obrovské skvrny. Při hojení dochází také k tvorbě strupů, jež se další 2 až 3 týdny lečí. Není dobré strupy loupat svépomocí. Strupy budou postupně odpadávat samostatně.

Jak léčit pásový opar

Nastudovat si základy léčby je důležitým krokem, který vám může pomoct od problému. Pokud se u vás objevilo mírnější onemocnění pásového oparu, nemáte se čeho obávat. Mírnější forma onemocnění pásového oparu vymizí sama. Jestliže je onemocnění silnějšího rázu, a navíc doprovázeno nepříjemnými bolestmi, návštěva lékaře vás nemine. Čím dříve zahájíte samotnou léčbu, tím lépe. Celková léčba následně nebude tak dlouhá, jako v případě, kdy bude zahájená později. U některých pacientů lékaři nasazují antivirotika. Tento lék zpomaluje další šíření viru po celém těle.

Doprovázené bolesti se mírní naopak analgetiky. Pomoct vám mohou však i studené obklady. Napadne-li onemocnění starší osobu, přidává se k výše uvedeným lékům také antibiotika. Dále vám mohou pomoct léčivé byliny nebo čaje, popřípadě jiné léky. Každý proces je potřeba konzultovat s lékařem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak se rychle zbavit oparu
Jak předcházet stresu? Zkuste tyto čtyři kroky

Jak se vám líbil tento článek?

Čím víc hvězdiček, tím lepší

Průměrné hodnocení: 3 / 5. Počet hlasujících: 3

Zatím nehodnoceno, buďte první.

Podobné příspěvky