Jak se zbavit kuny v autě
Podle posledních průzkumů Generali České pojišťovny má se řáděním kuny či jiného hlodavce zkušenost více než třetina řidičů. Pokud se tato malá a roztomilá šelma zabydlí ve vašem autě, získáte dosti otravného nájemníka. Ale jak se zbavit kuny, která vám znepříjemňuje život?
Rovnou zapomeňte na metody jako past na kuny nebo jed na kuny. Tato středověká tortura je zakázána.
Jak se zbavit kuny?
Sprej na kuny do auta
Ve specializovaných obchodech můžete sehnat sprej na kuny. Spreje obsahují přírodní látku geraniol, který údajně kunám páchne a ošetřenému místu se obloukem vyhnou. Cenově se pohybuje od 150 do 300 Kč. Aplikuje se na textilní odhlučnění zespoda kapoty, nástřik je nutné opakovat každý týden.
Plašička na kuny
Na trhu seženete elektronické plašičky. Vydávají zvuky neslyšné pro lidské ucho, ovšem zvířecích uším vadí, a to někdy včetně domácích mazlíčků. Plašič na kuny ukládejte k plastu, který zvuk odráží nejlépe. Seženete je na místech spojených s automobily (benzínové pumpy, autoservisy, ale i na internetu). Cenově se pohybují v rozpětí od 500 do 4 000 Kč. Než je nainstalujete do automobilu, je zapotřebí vše důkladně umýt a odstranit pachové stopy.
Předchozí informace patřily do škatulky Dobré zprávy. Máme i zprávy, které vás nepotěší. Zvířata si časem zvyknou na pachy i zvuky, tudíž byste měli způsoby kombinovat.
Další tipy, jak se zbavit kuny
- Vlasy a zvířecí chlupy – kuny jsou sice drzé, ale lidí a jiných šelem se bojí, zkuste proto rozmístit v motoru chomáčky vlasů či srsti
- Tygří lejna a psí moč – na internetu zjistíte, kde a jak sehnat tygří výkaly. Zeptat se můžete zkusit také v zoo. Pokud nepatříte mezi dobrodruhy, nechte si automobil označkovat psem
- Vonné látky – zkuste tampon nasáklý octem, petrolejem, formalinem nebo savem. Kabely zkuste natřít aromatickým mýdlem, popř. využijte výrazný parfém. Údajně nemají kuny v oblibě vanilkový vonný stromeček a tuhý podpalovač
- Pletivo – pod motorovou část umístěte pás hustého pletiva, kunám tak znesnadníte chůzi
- Světlo – halogenová zářivka s prostorovým čidlem může rovněž zafungovat jako plašič nevyžádané návštěvy
Pojištění proti škodám způsobených hlodavcem
Podle statistik pojišťoven více než polovina dotázaných uvedla, že zná ve svém okolí někoho, komu záškodník poničil motor. Informace potvrzují i autoservisy. Podzimní měsíce s sebou totiž kromě přezouvání pneumatik také přinášejí nutnost řešit problémy s kunami. Ať už se jedná o neškodné stopy kuny, které ušpiní motorový prostor, až po zapáchající trus kuny nebo překousané kabely.
Velkou nevýhodu v tomto případě představují nová auta a elektromobily, oprava závady může vystoupat i nad 10 000 Kč. Pojišťovny nabízejí řešení problému (nebojte, život zvířat není ohrožen) – pojistit auto proti škodám způsobených hlodavcem. Možnosti jsou k dispozici hned dvě:
- speciální pojistka k povinnému ručení
- havarijním či komplexní pojištění (pojistka ale musí takové riziko zahrnovat)
Majitel auta si může pojištění sjednat jak u staré, tak u nové smlouvy. Např. Generali Česká pojišťovna nabízí sjednání pojistky k povinnému ručení, stojí zhruba 100 Kč a pokrývá škody celkově do 30 000 Kč za rok. Spoluúčast je 1 000 Kč. Pojišťovna Kooperativa umožňuje připojistit poškození zvířetem k povinnému ručení, mimo jiné zahrnuje také střet se zvěří, kde je limit 100 000 Kč, spoluúčast činí 1 %.
Pozor! Smlouvu vždy řádně pročtěte, abyste věděli, co přesně pokrývá a zahrnuje, vztahuje-li se na benzinová a naftová vozidla nebo i na alternativní pohonné zdroje. Pojištění obvykle zahrnuje poškození kabelů, kabelových svazků, brzdové soustavy, chladící soustavy či odhlučnění. U elektromobilů ošetřuje prostor, kde je umístěn motor.