Jak předpěstovat sazenice kedluben?
Pěstování kedluben je u nás v Česku velmi oblíbenou činností. Jedná se totiž o poměrně nenáročnou zeleninu, která je lahodná, šťavnatá a velmi zdravá. Obsahuje velké množství vitamínů B1, B2 a C. Z minerálních látek nechybí draslík, vápník, fosfor, hořčík, železo a sodík. Dále jistě stojí za zmínku rozpustná a nerozpustná vláknina. Pokud si takovou zdravou dobrotu chcete vypěstovat i vy, poradíme, jak předpěstovat sazenice kedluben.
Jak předpěstovat sazenice kedluben
Předpěstování kedluben je velmi podobné předpěstování dýní. Semínka kedluben můžete umístit do kelímků nebo do sadbovače. Semínka zasejte maximálně dva centimetry pod zeminu a lehce je zasypte hlínou. Následně substrát lehce pokropte a přikryjte papírovou utěrkou nebo nejlépe plastovým víkem či igelitovou fólií s dírami. Tak vytvoříte příznivé mikroklima, které podpoří semínko v klíčení. Jakmile vyraší první malé lístečky, měli bychom oddělat utěrku, víko nebo fólii, abyste předešli tvorbě plísní. Než vzniknou sazenice a vysadíme je ven, můžete je přes den otužovat na sluníčku, ale pozor! Na noc je musíte umístit zpět domů.
Celkový proces předpěstování není nikterak složitý, kedlubny rostou samy. Ovšem jedinou podmínkou pro předpěstování, je udržení vlhkého, ale ne mokrého substrátu. Jakmile se na sazenicích objeví první a pravý lístek, můžete je přihnojit startovacím hnojivem. Až se objeví dva nebo tři pravé lístky, přesaďte je do jednotlivých a větších nádob, pokud jste tomu tak neudělali při setí semen.
Kdy s kedlubnami ven
Kedlubny můžeme pěstovat již od února ve vytápěném skleníku. V běžném skleníku je můžete pěstovat až v březnu. Pokud teď zasejete kedlubny, poté sazenice můžete bez obav vysadit do záhonu. Kedlubny se musí vysazovat jsou-li podmínky venku příznivé, není mráz a sazenice kedluben jsou aklimatizované na teplotu venku.
Kam nejlépe zasadit kedlubny, a jak?
Kedlubna je ideální zelenina. Snesou totiž slunce, ale i mírný stín. Pro skleník byste měli zvolit kedlubny určené přímo k rychlení. Pro záhony doporučujeme zvolit takové, které jsou pro celoroční pěstování. Než je ale zasadíte do skleníku či ven, je třeba vytvořit výživnou a dobře prohnojenou půdu. Jestliže jste to nestihli na podzim, dejte pod sazenice menší množství kompostu nebo hnoje. Kedlubny doporučujeme dávat alespoň třicet centimetrů od sebe. Nikdy ne příliš vedle sebe, protože sazenice kvůli nedostatku prostoru mohou začít zahnívat.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Jak pěstovat orchidej
Jak pěstovat bonsaj? Není to nic složitého