pokojové rostliny

Pokojové rostliny, které vyzdobí i temný interiér

Velká většina z nás tráví chvíle ve městě a na návštěvu přírody již nezbývá mnoho času. A právě z tohoto důvodu jsou pokojové rostliny velice žádanou dekorací v domácnostech, která by zde opravdu neměla chybět. Navíc rostliny čistí vzduch a bojují proti stresu a úzkosti. 

Je známo, že pokojové rostliny eliminují výskyt oxidu uhličitého, dodávají kyslík a zvyšují vlhkost. Existuje mnoho jiných dobrých důvodů, proč mít ve své domácnosti několik rostlinek, ale co když v bytě či domě není dostatek světla? Neklesejte na mysli, existují i takové rostliny, kterým se bez obav bude dařit, i když v bytě nemáte dostatek slunečních paprsků. Naopak, některé rostliny přímo vyžadují polostín, které to jsou?   

4 pokojové rostliny, které rostou i ve stínu

Věděli jste, že rostlinky nemusí mít přímé sluneční paprsky či velké množství světla, aby se jim dařilo, a dokonce i kvetly? Mnoho rostlin je velmi tolerantních ke stínu, nejsou těžké na údržbu a nejsou ani nedostupné, které to jsou? 

Lopatkovec – toulcovka

Tato krásná, bíle kvetoucí rostlina, má kořeny až v Kolumbii. Ke svému růstu nepotřebuje přímé sluneční světlo a skvělé se jí daří i v polostínu. Dokonalou vlastností této rostliny je čištění vzduchu a upozorňování na to, jak se rostlina momentálně “cítí”.

Když na této rostlině uvidíte pokleslé a pokroucené lupení, znamená to, že mají nedostatek zálivky. Pokud na sobě listy mají žluté skvrny, rostlina má mnoho přímého slunce. Pokud si rostlinku pořídíte, dávejte pozor na to, aby váš domácí mazlíček květinu nepojídal, je totiž zejména pro kočky toxická.     

Dracéna

Jedna z nejoblíbenějších pokojovek je tato krásná palmovitá rostlinka, které se nejvíce daří ve stínu. Nevyžaduje častou zálivku a je velmi nenáročná, a navíc i levná. Malou rostlinu lze sehnat do sto korun.

Pokud rostlince dopřejete dostatek prostoru pro růst, což znamená větší květináč, Dracéna poroste velmi rychle. Až rostlina bude vysoká tak, že se bude prohýbat, můžete ji jednoduše svázat k sobě, nebo ještě lépe ustřihnout cca 50 cm pod lupením a ustřiženou část dát do vody zakořenit. Jakmile bude mít ustřižená část dostatek kořínků, zasaďte ji do nového květináče.

Dracény jsou známé pro své čistící účinky. Dokáže v místnosti filtrovat jedovaté látky, jako je formaldehyd, benzen a xylen. 

Tchýnin jazyk – Sansevieria

Také si pamatujete tuto překrásnou rostlinu u vaší babičky? Jedná se o květinu z rodu agávovitých, která pochází z Afriky. Ideální rostlina, které se daří doma ve stínu, ale i venku na dvoře pod pergolou či jinde ve stínu. Ovšem, tchýnin jazyk je potřeba zazimovat. Pokud teplota venku klesne pod 16 °C, měla by být umístěna v interiéru, kde je větší teplo.

Překrásné dlouhé listy jsou oblíbené zejména v moderních bytech. Zálivky by měly být mírné, nepřelévat. Mezi zaléváním by měla hlína mírně proschnout. Jednou za měsíc je dobré rostlinu hnojit hnojivem pro pokojové rostliny.   

Maranta

Zajímavá rostlina, která přes noc své listy svíjí. Roste pomalu a nesnáší přímé sluneční paprsky, proto je ideální do polostínu. Jestliže na ni svítí slunce, listy začnou blednout. Jediné, co tato rostlina vyžaduje, je vlhké prostředí a dostatečnou zálivku, což znamená, že její substrát nesmí přeschnout, udržujte jej stále vlhký. 

Jak vybrat robotický vysavač?
Jedovaté rostliny, které nejsou vhodné do domácnosti s malými dětmi
Jak vyčistit pračku a zbavit se zápachu nebo vodního kamene
Jak šetřit vodou?
Jak správně odvzdušnit topení

Jak se vám líbil tento článek?

Čím víc smajlíků, tím lepší

Průměrné hodnocení: 3 / 5. Počet hlasujících: 2

Zatím nehodnoceno, buďte první.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *