jak se vyhnout klíšťatům
|

Jak se vyhnout klíšťatům

0
(0)

Nadchlo vás teplejší počasí a už se těšíte, až vyrazíte do přírody nadýchat se čerstvého vzduchu a nasbírat nové dobrodružné zážitky? Pozor ale na klíšťata, která vám jakožto přenašeči nebezpečných chorob mohou značně znepříjemnit život. Jak se vyhnout klíšťatům? Poradíme vám!

Bezpečné oblečení

Ačkoliv vysoké teploty mohou vybízet k odhalování končetin, kraťasy vybízejí i k návštěvě klíšťat. Do přírody proto dávejte vždy přednost dlouhým kalhotám, ideálně světlé barvy. K těm byste také měli mít dostatečně vysoké ponožky – tak, abyste zbytečně neodhalovali kotníky. 

Vyhýbejte se „džungli“

Pokud vyrážíte do přírody v době, kdy sezóna klíšťat vrcholí, je vhodnější se pohybovat po vyšlapaných cestičkách bez vysoké trávy. Klíšťata nejčastěji číhají na své oběti na stoncích a listech rostlin ve výšce do jednoho metru, na kamenité cestičce lesem je tedy velmi pravděpodobně nepotkáte.

Nezapomeňte na repelent

Dnešní doba nabízí plejádu repelentů ve formě sprejů na kůži či na oblečení, ale třeba i v podobě náramků, které klíšťata odpudí. Před odchodem z domu nezapomínejte na jejich aplikaci dle pokynů výrobce. Pokud do přírody vyrážíte se čtyřnohými mazlíčky, myslete i na jejich ochranu – například ve formě antiparazitního obojku nebo spot-on přípravků, které dovedou mazlíčky ochránit i na několik měsíců. Právě zvířata, která se v trávě a v malých výškách u země pohybují nejvíce, jsou totiž i nejčastějšími cíli klíšťat.

Kontrola po výletě je nutností

I když dodržíte všechny výše uvedené pokyny, po každé procházce či výletu do přírody se důkladně prohlédněte. Klíště si můžete přinést na botách či oblečení, nebo se může ukrývat i v různých záhybech vašeho těla. Při kontrole byste se proto měli zaměřit na podpaží, podkolenní jamky i třísla. Pokud se vám povede klíště odstranit do dvou hodin od přisátí, je riziko nákazou encefalitidou minimální. V případě boreliózy je to pak až 24 hodin. 

Jak se vám líbil tento článek?

Čím víc smajlíků, tím lepší

Průměrné hodnocení: 0 / 5. Počet hlasujících: 0

Zatím nehodnoceno, buďte první.