jak se vyhnout klíšťatům

Jak vytáhnout klíště – správné a bezpečné odstranění klíštěte

5
(1)

Vytáhnout klíště nemusí být vždy jednoduchý proces. V některých případech to zkrátka může trvat o něco déle. Záleží na mnoha faktorech, včetně toho, do koho se klíště usadilo. Dále pak rychlost vyndání ovlivňuje místo, ve kterém se klíště nachází. Jedno je ovšem jisté, mělo by se vyndat okamžitě. Každá vteřina, kterou ztrácíte je pro vás riziková.

Klíšťata mohou přenášet různá onemocnění. Některá z nich mohou být člověku velice nebezpečná.

Jak správně a bezpečně vytáhnout klíště?

Co určitě nedělat

V první řadě se podíváme na to, co při vytahování klíštěte nesmíte dělat

  • Nepoužívejte žádné olejíčky nebo mastičky– klíště je živočich, jako každý jiný. Nevyhovující látky mohou vyvolat zvracení. Bude-li klíště zvracet do vašeho těla, vzniká tak vyšší šance na možnost nákazy.
  • Nesnažte se jej vyndávat rukou nebo obyčejnou pinzetou – klíště by se mohlo rozpůlit. Následně bude o to horší zbytek klíštěte vyndat.
  • Nedoporučujeme ani speciální plastové pinzety na klíšťata – tyto pomůcky klíště správně neuchytí a mohou klíště roztrhnout.

Jak tedy klíště vytáhnout?

U vytažení klíštěte je důležitá hygiena. Na přisáté klíště kápněte desinfekci na bázi jódu, špičatou pinzetou klíště chytněte za hlavičku co nejblíže kůži a tahem nahoru jej vytáhněte. Místo vkusu poté zase vydezinfikujte jódovou dezinfekcí. Namísto pinzety můžete použít i speciální kartu na vytahování klíšťat, my ale doporučuje radši zahnutou ostrou pinzetu.

Místo, kde bylo klíště přisáté, si označte třeba lihovou fixou a minimálně 2-3 týdny jej sledujte, jestli nedojde k zarudnutí. Pokud zarudnutí neustoupí, vyhledejte lékaře.

Další možností je přípravek na odstranění klíštěte Klíšťák Ixoderm. Tento krém okamžitě klíště paralyzuje, tak že nestihne zintenzivnit slinění či vyzvrátit obsah svých útrob do ranky. Poté jej stačí vytáhnout jako v předchozím případě.

Další možnou variantou je Atix Sada pro bezpečné odstraňování klíšťat – Pomocí sady Atix zatočíte s nepříjemným klíštětem jedním stříknutím! Jeho aplikace je jednoduchá a rychlá, a navíc účinně předchází infekci z potenciálně nakaženého klíštěte. Sprej klíště okamžitě zmrazí a zabrání přenosu jeho tělesných tekutin do ranky. Poté pomocí pinzety vyjmete paralyzované klíště i s jeho ústním ústrojím.

Jak se vyhnout klíšťatům?

V každém případě ale platí, že byste se měli riziku přisátí klíštěte bránit předem. Jak na to?

Bezpečné oblečení

Ačkoliv vysoké teploty mohou vybízet k odhalování končetin, kraťasy vybízejí i k návštěvě klíšťat. Do přírody proto dávejte vždy přednost dlouhým kalhotám, ideálně světlé barvy. K těm byste také měli mít dostatečně vysoké ponožky – tak, abyste zbytečně neodhalovali kotníky. Pokud chcete dát klíšťatům ještě menší šanci, můžete nohavice kalhot stáhnout kolem kotníků gumičkou.

Vyhýbejte se „džungli“

Pokud vyrážíte do přírody v době, kdy sezóna klíšťat vrcholí, je vhodnější se pohybovat po vyšlapaných cestičkách bez vysoké trávy. Klíšťata nejčastěji číhají na své oběti na stoncích a listech rostlin ve výšce do jednoho metru, na kamenité cestičce lesem je tedy velmi pravděpodobně nepotkáte.

Nezapomeňte na repelent

Dnešní doba nabízí plejádu repelentů ve formě sprejů na kůži či na oblečení, ale třeba i v podobě náramků, které klíšťata odpudí. Před odchodem z domu nezapomínejte na jejich aplikaci dle pokynů výrobce. Pokud do přírody vyrážíte se čtyřnohými mazlíčky, myslete i na jejich ochranu – například ve formě antiparazitního obojku nebo spot-on přípravků, které dovedou mazlíčky ochránit i na několik měsíců. Právě zvířata, která se v trávě a v malých výškách u země pohybují nejvíce, jsou totiž i nejčastějšími cíli klíšťat.

Kontrola po výletě je nutností

I když dodržíte všechny výše uvedené pokyny, po každé procházce či výletu do přírody se důkladně prohlédněte. Klíště si můžete přinést na botách či oblečení, nebo se může ukrývat i v různých záhybech vašeho těla. Při kontrole byste se proto měli zaměřit na podpaží, podkolenní jamky i třísla. Pokud se vám povede klíště odstranit do dvou hodin od přisátí, je riziko nákazou encefalitidou minimální. V případě boreliózy je to pak až 24 hodin. 

Jak se vám líbil tento článek?

Čím víc hvězdiček, tím lepší

Průměrné hodnocení: 5 / 5. Počet hlasujících: 1

Zatím nehodnoceno, buďte první.

Podobné příspěvky