zamiokulkas

Jak pěstovat populární pokojovku Zamiokulkas

Zamiokulkas, překrásná rostlina, která si získala oblibu jak u profesionálních pěstitelů, tak i u běžných domácích pěstitelů. Pokud i vy patříte do skupiny pěstitelů, kteří se bojí zamiokulkas pěstovat z důvodu jeho vzhledu a možné náročnosti na údržbu, zadržte! Pečovat o tuto rostlinu nebude žádná věda.

V našich podmínkách se zamiokulkas pěstuje pouze jako pokojová rostlina. Patří do čeledi áronovitých a svým vzhledem na nás může působit jako jeden ze sukulentů. Překrásné smaragdově zelené listy vyrůstají z dlouhých stonků, které rostou z jednotlivých pacibulek v zemině a mohou dorůst až do výšky půl metru.

Péče o zamikulkas může být hračkou!

Možná byste to do této rostliny ani neřekli, ale zamiokulkas je na pěstování nenáročná. Pochází z Madagaskaru a potřebuje především rozptýlené světlo a dostatečné množství vody. Zalévání by mělo probíhat jednou týdně nejlépe vždy ve stejný den, častěji rozhodně ne, ať rostlině nezahnívají pacibulky. Také rostlinu v letním období jednou za čtrnáct dní hnojte tekutým hnojivem pro pokojové rostliny.

Přes letní období je tedy třeba počítat s mírně vyšší a především pravidelnou zálivkou. Naopak v zimním období zálivku mírně omezte. Rostlina má i své období, kdy začínají přirůstat nové výhonky. Takové období je přibližně čtrnáct dní před vánočními svátky. V tomto období zemikulkas přihnojte, abyste ji dodali energii a minerální látky, také více zalévejte. Jakmile výhonky vyraší, opět zálivku omezte.

Přesazování

I zemikulkas potřebuje přesazovat, aby měl dostatek místa a mohl se rozrůstat. Tento proces provádějte jednou za dva roky a využijte přibližně o pět centimetrů větší květináč. Se zeminou si také nedělejte velké starosti. Bude stačit, když pořídíte zeminu pro pokojové rostliny a smícháte ji s trochou písku. Pro lepší odtok přebytečné vody v květináči, bude dobré na dno umístit keramzit nebo několik kamínků.           

Rozmnožování

Rozmnožování je jednoduché. Provádí se především tehdy, když rostlinu přesazujete. Oddělí se trs z rostliny a zasází se do jiného substrátu. Většinou je v květináči více exemplářů, proto to jistě nebude žádný problém. Takové rozmnožování je sázkou na jistotu.

Existuje i jiné rozmnožování, které ovšem není tolik známé. K tomuto vám postačí pouze lístky z rostliny. Lístky se zasází do předem vyhřátého substrátu – celkové jej držte ve větším teple než listy zakoření. Tímto způsobem se totiž rostlina rozmnožuje i ve své domovině. Jak listy spadnou na zem, následně zakoření a vyrostou nové rostliny.

MOHLO BY VÁŠ ZAJÍMAT

Jedovaté rostliny, které nejsou vhodné do domácnosti s malými dětmi

Jak pěstovat orchidej

Jak se vám líbil tento článek?

Čím víc smajlíků, tím lepší

Průměrné hodnocení: 0 / 5. Počet hlasujících: 0

Zatím nehodnoceno, buďte první.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *